Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Titreşim Ölçümü

İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimleri

Titreşim Ölçümü

Titreşime bağlı rahatsızlıklar birden ortaya çıkmamaktadır. Başlangıçta genellikle hafif ağrılar hissedilmekte, titreşime maruz kalma devam ettiği sürece, ağrı bir rahatsızlığa dönüşmektedir. Ağrı hissedildiği anda derhal duruma müdahale edilmelidir. Titreşim, tendonlarda, kaslarda, kemiklerde ve eklemlerde değişimlere neden olabilir ve sinir sistemini etkileyebilir. Toplu olarak, bu etkiler el-kol titreşim sendromu olarak tanımlanmaktadır. Bu durumdan etkilenen çalışanlar genellikle şunları hissetmektedir: soğuğa maruz kaldığı zaman bir veya daha fazla parmağın beyazlaması, parmaklarda karıncalanma ve his kaybı, hafif temas kaybı, periyodik beyaz parmak atakları arasında ağrı ve soğuk hissi, kavrama gücü kaybı ve parmak ve bilekte kemik kistleri oluşumu. Bu belirtilerin klinik olarak fark edilmesi, birkaç ay sürebilir.

Titreşim Ölçümü

El kol titreşimine maruz kalma, kan akışını etkilemekte ve parmaklarda dokunma hissinin kaybına neden olmaktadır. Genel olarak bu durumu sınıflandırmak için en yaygın kullanılan yöntem, Stockholm Atölyesi sınıflandırma ölçeğidir.

Tüm vücut titreşimi, maruziyetten kısa bir süre sonra veya maruz kaldığı anda, yorgunluk, mide problemleri, baş ağrısı, denge kaybı ve vücudun titremesine neden olmaktadır. Birkaç yıl boyunca günlük maruziyetten sonra, tüm vücut titreşimi, vücudun tamamını etkileyebilir ve bir dizi sağlık problemine neden olabilir. Vücut duruşu, postural yorgunluk, diyet alışkanlıkları ve tüm vücut titreşiminin birleşik etkileri bu problemlerin olası nedenleridir. Birçok çalışma, tüm vücut titreşimine maruz kalan çalışanlarda performansın düştüğünü tespit etmiştir.

Titreşime karşı maruziyet, kişiden kişiye değişebilir. Burada üç önemli faktör, titreşime maruz kalmaktan kaynaklanabilecek sağlık etkilerini ortaya çıkarmaktadır:

  • Sağlık üzerinde hiçbir olumsuz etki yaratmayacak eşik değeri veya titreşime maruz kalma miktarı
  • Rahatsızlığın sağlık üzerindeki etkilerinin, maruziyet şiddeti ile ne kadar ilişkili olduğu
  • İlk maruziyetten semptomların ortaya çıkmasına kadar geçen süre

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, iş sağlığı ve güvenliği denetim hizmetleri kapsamında, titreşim ölçümü hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.