Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Termal Konfor Ölçümleri

Termal Konfor Ölçümleri

Termal konfor, çalışanların ne çok soğuk ne de çok sıcak hissetmesi anlamına gelmektedir. Termal konfor sağlık ve refahın yanı sıra çalışma verimliliği için de önemli olmaktadır. Termal konfor eksikliği strese neden olmaktadır. Çok sıcak, insanların kendilerini yorgun hissetmelerine, çok soğuk ise huzursuzluğa ve dikkat dağılmasına neden olur.

Termal Konfor Ölçümleri

Aslında termal konfor, sıcaklıktan daha fazlası demektir. Hava sıcaklığı, nem ve havanın hareketi birbirleri ile uygun bir denge içinde olursa termal konfor sağlanır. Elbette termal konfor kişiden kişiye de değişen bir durumdur. Her zaman için ideal bir sıcaklık yoktur. Genel olarak, iç mekan sıcaklığının 20 ile 23 derece arasında tutulması tavsiye edilmektedir. Radyant ısı da önemli bir değerdir. Doğrudan güneş altında oturan bir kişi, aynı hava sıcaklığında gölgede oturmaktan daha fazla sıcak hisseder. Güneşe maruz kalan pencerelerin yakınında bulunan kişiler sıcağı daha fazla hissetmektedir. Nem ise, termal konforun en önemli bir faktörüdür. Nem kontrolü, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemlerinin en büyük işlevdir. Aşırı nem, kişileri daha sıcak hissettirir. Ayrıca nemli ortamlar sağlıksızdır, çünkü bakteriyel ve fungal büyümenin gelişmesine yol açmaktadır. Nemin çok az olması da doğru değildir. Kuru koşullar, insanlarda elektrostatik boşalmaya neden olur.

Bu arada termal konforu ilgilendiren bir faktör de hava hareketidir. Küçük bir hava akımı sıcak havalarda serinletici etki yapabilir, ancak soğuk bir hava akımı rahatsız edici olur. Bir alanı havalandırmak ve temiz hava sağlamak için az miktarda hava hareketi her zaman gereklidir.

Tamamen iklim kontrollü binalarda, iç alanları ısıtan ve soğutan, ayrıca havadaki nemi ayarlayan ve enerji tüketen ekipmanlar bulunmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, iş sağlığı ve güvenliği denetim hizmetleri kapsamında, termal konfor ölçüm hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.