Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Gürültü Ölçümü

İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimleri

Gürültü Ölçümü

Gürültü seviyelerini ve çalışanların gürültü maruziyetini ölçmek, çalışma ortamlarında işitme koruma ve gürültü kontrol programının en önemli parçasıdır. İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları kapsamında çalışma ortamlarında gürültü maruziyetini belirlemek için ses basıncı seviyesi ölçülmektedir. Bunun için yetkili kuruluşlar tarafından çeşitli araçlar ve teknikler kullanılmaktadır. Seçim tamamen çalışma ortamındaki gürültü çeşidine ve seviyesine bağlıdır. Ancak, öncelikle potansiyel bir gürültü problemi olup olmadığını belirlemek gerekmektedir. İşyerindeki gürültü, yoğun şehir trafiğinden daha yüksekse, insanlar bir metre mesafeden biriyle konuşmak için seslerini yükseltmek zorunda kalıyorsa, çalışma süresinin sonunda insanlar radyo veya televizyonun sesini başkaları için çok yüksek bir seviyeye yükseltme ihtiyacı duyuyorsa ve bu işyerinde birkaç yıl çalıştıktan sonra çalışanlar, başka seslerin olduğu kalabalık ortamlarda iletişim kurmakta zorlanırlanıyorlarsa, orada potansiyel olarak tehlikeli gürültü seviyesi bulunuyor demektir.

Gürültü Ölçümü

Gürültü ölçümü planlanırken şu hususların göz önünde tutulması gerekmektedir: ölçüm neden yapılıyor (gürültü düzenlemelerine uyum, işitme kaybını önleme, gürültü kontrolü veya topluluk rahatsızlığı gibi), gürültü kaynakları ne zaman ortaya çıkıyor, gürültünün sıklığı ve şekli nasıl (sürekli, değişken veya aralıklı gibi) ve gürültüye maruz kalan kişilerin çalışma alanı nerede.

Gürültü ölçümleri, gürültü problemi varsa ya da daha fazla ölçüm yapılması gerekiyorsa yapılmaktadır. Ölçümlerin amacı, kişisel gürültüye maruz kalma seviyelerini tespit etmektir. Çalışma ortamı gürültü seviyeleri gün boyunca değişiyorsa veya çalışanlar işleri gereği sürekli hareket halindeyse, ölçümler sırasında gürültü dozimetrisi kullanılmaktadır. Esasen gürültüyü ölçmek için kullanılan başlıca cihazlar, ses seviyesi ölçer, entegre ses seviyesi ölçer ve gürültü dozimetresidir.

Gürültü ölçümleri yürürlükteki yasal düzelemelere ve ulusal ve uluslararası standartlara göre yapılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, iş sağlığı ve güvenliği denetim hizmetleri kapsamında, gürültü ölçümü hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.