Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Aydınlatma Ölçümleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimleri

Aydınlatma Ölçümleri

Ofis ortamlarında veya endüstriyel ortamlarda, uygun aydınlatma son derece önemli bir konudur. Parlama ve gölgeler olmadan uygun bir aydınlatma, göz yorgunluğunu ve baş ağrılarını azaltmakta, hareketli makinaların görünürlüğünü sağlamakta ve olası güvenlik risklerini önleyerek çalışma oramındaki kazaları önlemektedir. Kaliteli aydınlatma, aynı zamanda anlık körlüğün yarattığı düşük alan görüşü nedeniyle yaralanma ihtimalini azaltmaktadır.

Aydınlatma Ölçümleri

Çalışma ortamlarında görme yeteneği yeterli aydınlatma yanı sıra şu faktörlere de bağlıdır:

  • Bir nesneye odaklanma süresi (hızlı hareket eden nesneleri görmek güçtür)
  • Nesnenin boyutları (çok küçük nesneleri görmek güçtür)
  • Parlaklık (çok fazla veya çok az yansıyan ışık, nesneleri görmeyi güçleştirir)
  • Bir nesne ile yakın arka planı arasındaki kontrast (kontrast düşüklüğü bir nesneyi arka plandan ayırt etmeyi güçleştirir)

Farklı ışık kaynaklarının başında gün ışığı gelmektedir. Çalışma ortamına ulaşabilen gün ışığı, binanın mimarisine (yani pencerelerin sayısına, büyüklüğüne ve konumuna), güneş ışığının miktarına ve yönüne, bölgenin coğrafi koşullarına ve mevsime bağlıdır. Parlama veya çalışma alanını çok parlak hale getirmemesi koşulu ile işyerinde gün ışığı arzu edilmektedir. Ancak gün ışığının mevcut olduğu işyerlerinde bile, iyi bir elektrikli aydınlatma sistemine sahip olmak önemlidir.

Elektrikli aydınlatmada, kullanılan ışığın miktarı, rengi ve nesnelerin rengi, elektrik aydınlatmasının türüne göre değişir. Aydınlatma, işyerine ve göreve uygun olmalıdır.

Yapay aydınlatma sistemlerinin yerleştirilmesine üç temel aydınlatma türü bulunmaktadır: genel, lokalize genel ve lokal (veya görev bazlı). Genel aydınlatma, oldukça eşit aydınlatma sağlar (örneğin geniş alanları aydınlatan tavan armatürleri). Lokalize genel aydınlatma, belli görevler için aydınlatma seviyelerini yükseltme amacı ile tavan armatürlerine ilave olarak havai armatürler kullanılmaktadır. Lokal (veya görev bazlı) aydınlatma ise, iş ve yakın çevresindeki ışık seviyelerini yükseltmek içindir. Genellikle çalışanın aydınlatmayı ayarlamasını ve kontrol etmesini sağlamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, iş sağlığı ve güvenliği denetim hizmetleri kapsamında, aydınlatma ölçümü hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.