Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yapı Ürünleri Denetimleri

Yapı Ürünleri Denetimleri

İnşaat faaliyetlerinde kullanılan yapı malzemeleri, kendilerinden beklenen işlevleri yerine getirecek kalite ve güvenlikte olmak zorundadır. Güvenilir bir inşaatın anahtarı, kullanılan teknik ve teknolojilerin yanı sıra yapı malzemeleridir. Yapı ürünleri dendiği zaman başta agrega, çimento, takviye, beton, tuğla, fayans ve benzeri malzemeler gelmektedir. Yapı malzemesinin kalitesi, mukavemet, uzun süre dayanıklılık ve maliyet etkinliğini sağlamak bakımından önemlidir. Bu ayrıca güvenlik ve inşaat projelerinin işlevlerini de etkilemektedir.

Yapı Ürünleri Denetimleri

Örneğin partikül büyüklüğü dağılımı, özgül ağırlığı, sağlamlık ve bunlar gibi agrega özellikleri, kullanıldığı betonun kalitesini etkilemektedir. Çimentonun kalitesi, çimentonun priz süresi, basınç dayanımı, büzülme ve geçirgenliği ile yakından ilgilidir. Bu özelliklerin hepsi, inşaat süreçlerini, yapım süresini, projenin gücünü ve güvenliğini etkilemektedir. Betonun olması gereken mukavemeti, betonun maruz kaldığı çevresel durumun sertliğine, tasarlanmış yüke ve bunlar gibi faktörlere bağlıdır. Bu yüzden hem mukavemet hem de uzun süre dayanıklılık, betonun kalitesinden etkilenmektedir.

Yapı ürünlerinin denetimleri çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. İnşaat için kullanılan başlıca yapısal malzemeler şunlardır: beton, takviye çubukları, çelik, tuğla ve harç. Kaplama malzemeleri ise şunlardır: yer karoları veya taş, boya, alüminyum profiller, cam, ahşap kapı ve dolaplar. Ayrıca elektrik kabloları, devre kesiciler, kontrol anahtarları, aydınlatma tesisatı, pompalar, sıhhi tesisat, musluklar ve benzeri birçok yardımcı malzemeler bulunmaktadır.

Yapı ürünleri denetimleri sırasında betonarme konstrüksiyon kalitesi önemli bir noktadır. Agreganın bütünlüğü, temizliği, boyut derecelendirmesi, kumun büyüklüğü ve temizliği, suyun temizliği, çimentonun kalitesi, çimento üretiminde agrega, kum ve çimento karışım oranı, tüm bileşenlerin karıştırılma yöntemi ve süresi, dökme ve ıslak betonun ayarlanması için uygun mod, malzeme yüzey kalitesi, boyutsal tolerans ve kalıpların yeterli desteği ve daha birçok konu betonarme kalitesini belirlemektedir.

Kuruluşumuz tarafından, inşaat ve mühendislik denetimleri kapsamında, yapı ürünleri denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.