Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tehlikeli Konum Denetimleri

Tehlikeli Konum Denetimleri

Elektrikli cihazlar belli çalışma ortamlarında patlamaya neden olabilir. Bu bakımdan güvenlik amacı ile, patlayıcı toz veya buhar konsantrasyonlarının bulunduğu alanlarda kullanılan ekipman, özel kablolar ve başka elektrikli bileşenler ile donatılmak zorundadır. Örneğin uçak hangarları, benzin istasyonları, boya imalathaneleri veya tahıl ambarları, tehlikeli olarak sınıflandırılmış alanlardır.

Tehlikeli Konum Denetimleri

En yaygın kullanılan tehlikeli konum sınıflandırma sistemleri Ulusal Yangından Korunma Birliği (NFPA) yayınları ve ilgili yasal düzenleme esaslarında yer almaktadır. Bu dokümanlarda varolan tehlikeli maddelerin türleri ve havada patlayıcı veya tutuşabilir karışımlar üretmek için yeterli miktarları yer almaktadır.

Ulusal Yangından Korunma Birliği, bir araya geldiği zaman belli bir alanın tehlikeli koşullarını tanımlayan sınıflandırmalar oluşturmuştur. Bu sınıflandırma yöntemi, uygun ekipmanın seçilebilmesi ve güvenli kurulum uygulamalarının izlenebilmesi için, mevcut olabilecek tehlikeli maddeleri ve mevcut olma olasılığını açıklamaktadır.

Örneğin Sınıf I konumları, yanıcı gazların veya buharların havada patlayıcı veya yanıcı karışımlar üretmek için yeterli miktarlarda bulunduğu veya bulunabildiği yerlerdir. Sınıf II konumları, değişen tehlikeli konsantrasyonlarda gazlar veya sıvılar yerine yanıcı tozların mevcut olabileceği alanlardır. Sınıf III konumları, kolayca alev alabilir lifleri içermektedir. Ancak bu liflerin konsantrasyonu havada tutuşabilir karışımlar üretecek miktarlarda değildir.

Çıkarılan yasal düzenlemeler, tehlikeli bir yerde kullanılan tüm ekipmanın onaylandığı sınıf, çalışma sıcaklığı veya sıcaklık aralığı ile işaretlenmesini gerektirmektedir. Bu düzenlemeler, tehlikeli gazları, buharları ve tozları, yanıcı özellikleri ile karakterize edilen gruplar şeklinde listelemektedir.

Kısaca tehlikeli yerler, yanıcı gazlar, yanıcı sıvı kaynaklı buharlar, yanıcı tozlar veya yangın veya patlama tehlikelerinin olabileceği yerler olarak tanımlanmaktadır. Bu tür sınıflandırılmış yerlere kurulması gereken elektrikli ekipman, ark temasları yapmamasını veya yüksek sıcaklık nedeniyle ekipmanın patlamamasını sağlamak için özel olarak tasarlanmalı ve test edilmelidir.

Kuruluşumuz tarafından, inşaat ve mühendislik denetimleri kapsamında, tehlikeli konum denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.