Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

İmalat Denetimleri

İnşaat ve Mühendislik Denetimleri

İmalat Denetimleri

Üretim tamamlandıktan sonra yapılacak denetimler, genelde çok geç olmaktadır. Bu nedenle artık birçok işletme, denetimin daha erken, yani üretim sırasında yapılması gerektiğini savunmaktadır. Burada amaçlanan çok geç olmadan olası kalite problemlerini yakalamaktır. Bu denetimlerde bir problem tespit edildiğinde, üretilmiş olan partilerin büyük bir gecikme olmadan yeniden üretilmesi ve kalan üretimde bir sorun yaşanmaması sağlanmaktadır.

İmalat Denetimleri

İmalat denetimlerinde ideal zamanlama, aslında ürün tipine ve işletmenin kapasitesine bağlıdır. Ancak kaçınılması gereken en büyük risk, ürünlerin çok erken kontrol edilmesidir. Üretim hatlarından çıkan ilk ürünler genelde ortalama kaliteyi temsil etmez. Çoğunlukla da kötüdür. Esasen işletmeler, kendi kalite kontrolleri için belli bir zamana ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca, birkaç işlemden geçmiş ancak bitmemiş ürünleri incelemek de her zaman kalite sorunlarını ortaya çıkarmaz. Gerçi bu durum ürün türüne bağlıdır, ancak bunu yapmak için farklı bir uzmanlık gerekmektedir.

Kaçınılması gereken bir başka risk ise ürünlerin çok geç kontrol edilmesidir. Genelde çok büyük partiler halinde üretim yapan işletmelerde bu risk bulunmaktadır. Alıcı firma ürünlerin yüzde 50’sinin üretimi bitinceye kadar beklerse, o sırada kalan yüzde 30’un daha üretimi yapılıyor demektir. Bu aşamada kalite sorunları tespit edilirse, ürünün yüzde 80’inin üretimi tamamlanmış olur. Bu ise maliyetli bir gecikmedir.

Kısaca üretim sırasında kalitenin kontrol edildiği denetimler, işletmelere, konumlarına bakılmaksızın, ürünün tüm teknik özellikleri karşıladığından emin olma imkanı vermektedir. Günümüzde işletmeler, üretim sırasında sürecin ayrılmaz bir parçası olarak imalat denetimlerine büyük önem vermektedir.

Bu denetimler genelde tarafsız ve bağımsız hareket eden üçüncü taraf yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu denetimler, ürünlerin belirlenen güvenlik standartlarına uymasını sağlamak açısından da önemli bir rol oynamaktadır. Denetimler sırasında ürünlerin olası tüm kusurları test edilmekte ve bu şekilde olası sorunlar zamanında çözülmektedir.

Kuruluşumuz tarafından, inşaat ve mühendislik denetimleri kapsamında, imalat denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.