Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Gıda ve Tarım Denetimleri

Gıda ve Tarım Denetimleri

Gıda ve tarımsal üretimde denetimler, gıda üretiminin düzenlenmesini ve gıda arzının ve tüketicilerin korunmasını içermektedir. Gelişmiş ülkelerde, gıda maddelerinin belli güvenlik ve kalite standartlarını karşıladığından emin olmak amacı ile kalite kontrol önlemleri, tarımsal faaliyetlerde anahtar rol oynamaktadır. Bu önlemler arasında bakteriyel kontaminasyon testi, yağ, protein ve diğer besin maddelerinin ölçülmesi ve bitki, hayvancılık ve üretim tesislerinin denetlenmesi de yer almaktadır. Ancak tarımsal değer zincirlerinde gıda kalite kontrolleri bazı güçlükler getirmektedir.

Gıda ve Tarım Denetimleri

Gelişmiş ülkelerde, gıda üreten firmalar hem iç kontrol süreçlerini uygularken, hem de tarafsız ve bağımsız yetkili kuruluşlardan dış kontrol hizmetleri almaktadır.

Tüketiciler gıda maddeleri satın alırken potansiyel olarak iki konuda endişe duymaktadır. Birincisi, işletmenin ürettiği gıda ürünlerinin kalite standartlarını karşılayıp karşılamadığı, ikincisi ise, işlemenin bu bilgilere uygun şekilde tepki verip vermediğidir.

Günümüzde tarımsal haşere yönetimi kontrol stratejileri, öncelikle gıda güvenliği ile ilgilidir. Yaygın haşere kontrol yöntemleri arasında sentetik haşere ilaçları, biyopestisitler, kimyasal olmayan haşere yönetimi ve entegre haşere yönetimi bulunmaktadır. Bazı zararlıların kimyasal pestisitlere karşı direnci, çevre üzerindeki potansiyel sağlık riskleri ile birleştiği zaman, sentetik pestisitlere alternatif olarak biyopestisitler ortaya çıkmıştır. Ancak bunların raf ömürleri ve hedef organizmalar üzerindeki spesifik etkileri tam olarak belirlenmemiştir. Hiçbir haşere kontrol yöntemi, gıda güvenliğini garanti edememektedir. Artan tüketici bilinci ve gelişmişlik, gıda kalitesini öne çıkarmaktadır. Gıda güvenliği, tarım ürünlerinin pestisit kalıntıları içermemesi gerektiği anlamına gelmektedir. Bu yüzden tarımsal faaliyetlerde, tohum ve fide kaynakları, zararlılar ve yabancı otların yok edilmesi, böcek ilacı uygulama tarihleri, hasat veya hasat sonrası işlemler belgelendirilmelidir.

Kuruluşumuz tarafından, gıda ve sağlık denetimleri kapsamında, gıda ve tarım denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.