Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tarım Denetimleri

Tarım Denetimleri

Yetkili kuruluşlar tarafından verilen tarımsal denetim hizmetleri, tarım uygulamalarının, gıda güvenliği ve halk sağlığı ile ilgili yasal düzenlemelere uygun gerçekleştirildiğini tespit etme ve değerlendirme çalışmalarını kapsamaktadır. Bu çalışmalarda tarlalarda veya çiftliklerde kullanılan gübre, böcek ilacı veya herbisit miktarları incelenmekte, bunların fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmekte ve yasal düzenlemeler ve uluslararası standartlarda izin verilen referans değerleri ile karşılaştırılmaktadır.

Tarım Denetimleri

Tarımsal faaliyetler, bütün ülkeler için önemli bir ekonomi alanıdır. Tarım ürünleri, çeşitli sektörlerde kullanılan yiyecek, giyecek ve diğer malzemeleri sağlamaktadır. Tarımsal uygulamalar zaman içinde daha geliştiği ve teknolojik olarak daha verimli hale geldiği için, kamu sağlığı ve gıda güvenliğini sağlamak için resmi kuruluşlar tarafından birçok yasal düzenleme çıkarılmıştır.

Örneğin, yüksek miktarda gübre, yetiştirilen ürünün kalitesini olumsuz etkilemektedir. Diğer yandan çiftçiler, zararlı bitkileri veya böcekleri tarlalardan uzak tutmak için böcek ilacı ve herbisit kullanmaktadır. Ancak bunların aşırı kullanımı, bitki için bir derecede toksisiteye neden olmakta ve insan sağlığı için zararlı olmaktadır.

Yetkili kuruluşlar, aslında dolaylı olarak tüketicilerin menfaatlerini temsil etmektedir. Çünkü tarımsal alanlar, çiftlikler veya tesisler, uygun hijyen, kimyasal kullanım ve depolama koşulları bakımından kontrol edilmektedir. Gıda sektöründe kullanılan toksik bileşikler ve düşük gıda kalitesi ile sonuçlanan uygun olmayan işleme süreçleri, bu denetimler ile ortaya konmaktadır.

Yetkili kuruluşlar, gıda üretimi ve işleme yöntemlerini izlemek ve belirli gerekliliklere uyumu sağlamak için, tarımsal güvenlik ve halk sağlığı ile ilgili yasal düzenlemelere ve yerli yabancı kuruluşlar tarafından açıklanan standartlara dayanmaktadır. Denetimler sırasında uygun olmayan durumlar tespit edilirse, gıda kalitesini olumsuz yönde etkileyen gübre, böcek ilacı, herbisit, büyüme uyarıcısı ve diğer kimyasal maddelerin kullanımı test ve analiz edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından, enerji ve emtia denetimleri kapsamında, tarım denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.