Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Petrol Gazı Denetimleri

Petrol Gazı Denetimleri

Sıvılaştırılmış petrol gazı veya (kısaca LPG), ham petrolün arıtılması veya doğal gazın işlenmesi ile elde edilen bir çeşit hidrokarbon gazıdır. Bu gaz, kendi başlarına propan ve bütandan ya da her ikisinin bir karışımından oluşmaktadır. Sıvılaştırılmış petrol gazı en yaygın şekilde, konutlarda ısınmada, sanayide imalat uygulamalarında ve otomobillerde yakıt olarak kullanılmaktadır.

Petrol Gazı Denetimleri

Sıvılaştırılmış petrol gazı, ham petrol rafine edilirken üretilmektedir ya da doğal gazın işlenmesi sırasında elde edilmektedir. Propan ve bütan gazları, taşınması ve depolanma işlemlerini kolaylaştırmak için basınç altında sıvılaştırılmaktadır. Bu gazlar tanklarda depolanmakta ve atmosfer basıncının yaklaşık 20 katı yüksek basınç uygulanmaktadır. LPG’nin kokusu yoktur, bu nedenle insanları tehlikeli gaz sızıntılarından korumak için, küçük miktarlarda etanetiol ilave edilmektedir.

Sıvılaştırılmış petrol gazı, yüksek kalori değerine sahiptir ve yüksek bir ısı seviyesi sağladığı için iyi bir enerji kaynağıdır. İçeriğinde sülfür bulunmadığı için daha temiz yanar ve değerli bir yakıttır. Ancak LPG kullanımının en büyük dezavantajı güvenliktir. LPG oldukça yanıcıdır. Hava ile yüzde 2-10 arasındaki konsantrasyonlarda yanıcı bir karışım oluşturmaktadır. Bu nedenle, hatalı depolama ve kullanım durumunda yangın ve patlama tehlikesi taşımaktadır.

Günümüzde birçok işletme, daha ekonomik ve verimli olduğu için sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) kullanmaktadır. Ancak yine de LPG cihazlarının ve kurulumlarının güvenli olduğundan emin olmak gerekmektedir. Yetkili kuruluşlar tarafından petrol gazı denetim hizmetleri bu nedenle verilmektedir.

Ayıca yürürlükte olan yasal düzenlemeler, LPG’yi güvenle kullanmak ve depolamak için belli kontroller getirmektedir. Örneğin işletmede 50 kg’dan fazla depolanmışsa, 2 kg kuru kimyasal yangın söndürücü bulundurmak gerekmektedir. Ayrıca LPG cihazlarının düzenli bakımlarının yaptırılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından, enerji ve emtia denetimleri kapsamında, petrol gazı denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.