Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Nükleer Denetimler

Nükleer Denetimler

Nükleer enerji, bir atomun çekirdeğindeki enerjidir. Atomlar, evrendeki bütün maddeleri oluşturan en küçük parçacıklardır. Atomları bir arada tutan bağlarda çok büyük enerji bulunmaktadır. Enerji, atomlardan iki şekilde açığa çıkmaktadır: nükleer füzyon ve nükleer fizyon.

Nükleer Denetimler

Nükleer füzyonda, atomlar birleştirildiği zaman enerji, daha büyük bir atom oluşturmaktadır. Güneşin ürettiği enerji bu şekilde oluşmaktadır. Nükleer fizyonda ise, atomlar daha küçük atomlar oluşturmak için ayrılmakta ve bu sırada enerji açığa çıkmaktadır.

Nükleer enerji, elektrik üretmek için kullanılmaktadır. Ama öncesinde enerjiyi serbest bırakılmak gerekmektedir. Nükleer enerji santralleri elektrik üretmek için nükleer fizyon yöntemini kullanmaktadır.

Nükleer reaksiyonlar bir atomun çekirdeğinde meydana gelen değişiklikleri içermektedir. Yani atomun kendisinde bir değişiklik meydana gelmektedir. Nükleer reaksiyonlar, bir elementin farklı bir izotop veya farklı bir elemente dönüşümü ile sonuçlanmaktadır. Esas olarak iki tür nükleer reaksiyon bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, çekirdek içinde radyasyon yayan veya daha kararlı bir duruma dönüşen bağların radyoaktif bozunmasıdır. İkincisi ise çekirdeğin başka bir çekirdek veya nükleer parçacık tarafından çarpıldığı reaksiyonlardır.

Nükleer hasar dendiği zaman, bir kişinin yaralanması veya ölümü, ya da rahatsızlanması anlatılmaktadır. Aynı zamanda nükleer tesisat, nükleer kap veya radyoaktif maddelerin taşınması sırasında iyonlaştırıcı radyasyondan kaynaklanan çevreye verilen zarar anlatılmaktadır. Bu bakımdan nükleer güvenlik son derece önemli bir konudur. Nükleer güvenlik, güvenli çalışma koşullarının sağlanması, nükleer kazaların önlenmesi veya nükleer kaza sonuçlarının hafifletilmesi için yapılan çalışmalardır. Bu şekilde, çalışanlar, toplum ve çevre, iyonlaştırıcı radyasyon veya radyoaktif maddenin potansiyel zararlı etkilerine karşı korunmuş olmaktadır.

Nükleer enerji sektöründe reaktörlerin güvenliği ve performansı sürekli geliştirilmektedir ve yeni ve daha güvenli reaktörler üretilmektedir. Yine de mükemmel bir güvenlik garanti edilmemektedir.

Kuruluşumuz tarafından, enerji ve emtia denetimleri kapsamında, nükleer denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.