Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Enerji İletimi ve Dağıtımı Denetimleri

Enerji İletimi ve Dağıtımı Denetimleri

Enerji iletimi ve dağıtımı dendiği zaman, elektrik dağıtım şebekeleri, havai elektrik dağıtım hatları, yeraltı elektrik dağıtımı şebekeleri, trafo merkezleri ve tüketici bağlantılarını içine alan geniş bir ağ kastedilmektedir. İnsan nüfusunun artması, şehirlerin daha kalabalıklaşması ve ülkelerin sanayileşmesi ile birlikte elektrik enerjisine olan ihtiyaç da artmaktadır.

Enerji İletimi ve Dağıtımı Denetimleri

Ancak elektrik her zaman üretildiği yerde kullanılmamaktadır. Bu yüzden uzun mesafeli iletim hatlarına ve dağıtım sistemlerine gerek duyulmaktadır. Elektriği uzak mesafeden ve ağlar üzerinden getirmek ise enerji kayıpları doğurmaktadır. Şu iki nedenle bu kayıpları en aza indirmek gerekmektedir: tüketicilere daha fazla güç sağlamak ve kaynak tüketimini azaltmak. Bunun için de elektrik enerjisini daha verimli taşımak ve tüketici alışkanlıklarını değiştirmek gerekmektedir.

Elektrik gücü yüksek gerilimli güç hatları ile uzun mesafelere iletilmektedir ve voltaj ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla güç iletilmektedir.

Elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımı, şu üç etkiye sahip kablolar ve güç transformatörlerine ihtiyaç duymaktadır:

  • İletkende ısı olarak enerjinin kaybolduğu Joule etkisi
  • Enerjinin manyetik alana yayıldığı manyetik kayıplar
  • Yalıtkan malzemede enerjinin emildiği dielektrik etki

İletim kablolarındaki Joule etkisi yaklaşık yüzde 2.5 oranında kayba neden olmaktadır. Transformatörlerdeki kayıplar ise yüzde 1-2 arasındadır. Bin megawatt’lık bir enerji santrali tarafından üretilen elektrik enerjisinden sadece yüzde 1 oranında tasarruf etmek, tüketicilere 10 MW daha fazla iletim yapmak demektir.

Bunun yanı sıra enerji üretimi tarafında, daha verimli iletim ve dağıtım sistemlerini kullanmak, üzerinde durulacak önemli bir konudur. Yüksek verimli ve süper iletken transformatörler ve yüksek sıcaklık süper iletkenler, elektrik enerjisi verimliliği açısından yeni teknolojilerdir. Bunlar, alternatif akım ve doğru akım modlarında yüksek gerilim iletimini içermektedir.

Kuruluşumuz tarafından, enerji ve emtia denetimleri kapsamında, enerji iletimi ve dağıtımı denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.