Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Biyoyakıt Denetimleri

Biyoyakıt Denetimleri

Biyokütleden üretilen yanıcı yakıtlara biyoyakıtlar denmektedir. Fosil yakıtlarda olduğu gibi hidrokarbonlardaki eski bitki maddelerinin aksine, biyoyakıt, yakın zamanlarda yaşayan bitkilerden üretilen bir yakıt türüdür. Biyoyakıt kavramı, genelde petrol, dizel ve jet yakıtı gibi nakliye yakıtlarının yerine kullanılan etanol ve biyodizel gibi sıvı yakıtları ifade etmektedir.

Biyoyakıt Denetimleri

Esas olarak iki temel biyoyakıt türü bulunmaktadır: etanol ve biyodizel. Bunlar arasında etanol, bir alkol ve biyodizel bir yağdır ve fermantasyon ile oluşturulan bir alkoldür. Etanol, benzinin yerine veya bunlara katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Biyodizel ise, özel bir yöntemle bitkilerde ve tohumlarda doğal olarak oluşan yağların çıkarılması ile elde edilmektedir. Biyodizel dizel motorlarda yanmaktadır.

Birinci nesil biyoyakıtlar, gıda maddelerinden üretilmektedir. Etanol için şeker kamışı ve mısır hammadde olarak kullanılmaktadır. Biyodizel için de soya fasulyesi ve kanola gibi doğal bitkisel yağlar kullanılmaktadır.

İkinci nesil biyoyakıtlar odun, çimen ve bitkilerin yenmeyen kısımları gibi selülozik malzemelerden elde edilmektedir. Bu malzemelerin fermantasyon yolu ile parçalanması çok zordur ve işlenmeden önce ön işlem gerektirir.

Üçüncü nesil biyoyakıtlar ise alglerden lipit üretimi yöntemi ile elde edilmektedir.

Bunlara ilave olarak, sıvı yakıt üretmek için çöp, hayvansal yağlar ve kullanılmış yemeklik yağ gibi atıklar kullanılarak, nispeten yeni biyoyakıt üretim teknikleri de bulunmaktadır.

Biyoyakıtlar, geleneksel nakliye yakıtları kadar yoğun değildir. Bir galon biyodizel, bir galon dizel enerjisinin yüzde 93’üne ve bir galon etanol, bir galon benzin enerjisinin yüzde 73’üne sahiptir.

Biyoyakıtlar günümüzde hidrokarbon taşıma yakıtlarının yerini alabilecek tek alternatif olarak kabul edilmektedir. Mevcut yanmalı motorlarda biyoyakıtların kullanılması için altyapıda küçük değişiklikler gerekmektedir. Fosil yakıtların çevresel etkileri büyük endişe uyandırırken biyoyakıtlar bu konuda önemli avantaja sahiptir.

Kuruluşumuz tarafından, enerji ve emtia denetimleri kapsamında, biyoyakıt denetimleri de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.