Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tedarikçi Denetimi

Tedarikçi Denetimi

Mevcut kalite ve teslimat süreçlerini kontrol etmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir müşteri tedarikçi işbirliğinin en önemli parçası denetimlerdir. Tedarikçi firma denetimleri, yıllık tedarikçi değerlendirmesi için kilit unsur olarak kullanılabilir.

Tedarikçi Denetimi

Tedarikçi denetimlerinin başlıca faydaları, verimli ve işlevsel bir kalite yönetim sisteminin kurulmasının sağlanması ve ürün ve hammadde kalitesini garanti eden optimizasyon süreçlerinin şeffaf hale getirilmesidir. Denetimler sayesinde tedarikçi firmaların gelişimi karşılaştırılabilir ve belgelenebilir. Aynı zamanda tedarikçi firma riskleri ve kalite ile ilgili maliyetler düşürülebilir. Tedarikçi denetimlerinin bir faydası da müşteriler ve tedarikçileri arasındaki aktif iletişimi ve uzun vadeli iş ilişkisini güçlendirmesidir.

Tedarikçi denetimlerinin ilk adımı tedarikçi firma ile ilgili tüm bilgilerin toplanmasıdır. Öncelikle işletme ile tedarikçi arasında yapılan sözleşmeler, teslimat koşulları, şikayetler veya çalışma talimatları gibi tüm bilgi ve belgeler toplanır. İkinci adımda denetimin yürütülmesi için bir kontrol listesi hazırlanır. Bu listede üretim koşulları, organizasyonu ve depolanması, makinaların durumu, süreç parametreleri, iç ve dış iletişim, işletim sistemleri, veri koruma için güvenlik önlemleri, kalite yönetim sistemi, müşteri memnuniyetini ölçmek için tasarlanmış süreçler, kullanılan test cihazları ve ekipmanı, denetim sistemi, çalışanların nitelikleri ve teslimat güvenilirliği gibi kriterler yer almalıdır. Üçüncü adımda ise bu kontrol listesi kullanılarak denetimler yapılır ve mevcut durum ile olması beklenen durum karşılaştırılır.

Yetkili kuruluşlar tedarikçi denetim hizmeti vermektedir. Bu denetimler, ürün ve teslimat kalitesini iyileştirmek ve gerekli durumlarda çözüm yolları bulmak için temel oluşturmaktadır.

Kısaca tedarikçi denetimi yapılarak tedarik firmaları değerlendirilmekte ve gerektiğinde özel olarak desteklenmektedir. Bu şekilde tüm tedarik zinciri boyunca standartlaşmış kurumsal kriterler konulmuş ve şeffaflık elde edilmiş olmaktadır. Bu durum, aynı zamanda işletmenin kendi üretim süreçlerini dengelemesini ve rekabetçi durumunun kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.