Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Periyodik Kontroller

Periyodik Kontroller

İşletmelerde kullanılan makina ve ekipman, zaman ve çalışma koşullarına bağlı olarak bozulmaya ve deforme olmaya başlamaktadır. Bu süreç ilerledikçe makina ve ekipmanın kullanım ömrü giderek tükenir ve çalışmaları sırasında tehlike oluşturmaya başlar ya da bir an gelir hiç çalışamaz olur. Ancak periyodik yapılacak bakımlar ile bu durum geciktirilebilir. Bu kontrollerde makina ve ekipmanın güvenli bir şekilde çalışıp çalışmayacağı belirlenir ve gerekli müdahalaler yapılır.

Periyodik Kontroller

Periyodik kontroller yapılırken, makina ve ekipman üzerindeki tüm kritik noktalar incelemeye alınır, gerekli kısımların ölçümleri yapılır ve özel test cihazları kullanılarak testleri yapılır. Testlerden elde edilen ölçüm sonuçları ilgili standartlar ve yasal düzenlemelerde açıklanan değerler ile karşılaştırılır.

Sağlıklı bir çalışma ortamı, kaliteli üretim ve sağlıklı bir çevre için periyodik kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bugün işletmelerde daha fazla teknoloji kullanılması ve daha komplike makina ve ekipman kullanılması, beraberinde iş kazalarının artmasına neden olmakta ve buna bağlı olarak alınacak güvenlik tedbirlerinin önemi daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Bugün işyerierinde kullanılan buhar kazanları, kalorifer kazanları, sıcak su kazanları, kızgın yağ kazanları, boylerler, kompresörler, hava tankları, genleşme tankları, hidroforlar, ve otoklavlar gibi basınçlı kaplar, ya da vinçler, tavan vinçleri, monoray vinçler, kule vinçleri, mobil vinçler, araç üstü vinçler, caraskallar, yük asansörleri, dış cephe asansörleri, forkliftler, transpaletler, halat ve sapanlar, platformlar, yürüyen merdivenler ve yürüyen bantlar gibi kaldırma ve iletme makinaları periyodik kontrol kapsamına girmektedir.

İşletmeler, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği esasları gereğince periyodik kontrolleri yaptırmak zorundadır. Ayrıca çalışma şeklinde yapılacak değişiklikler, doğal olaylar, uzun süre kullanılmama ya da kazalar yüzünden makina veya ekipmanın güvenliği risk yaratıyorsa, bu durumun zamanında belirlenip giderilmesi ve güvenlik koşullarının korunması için periyodik kontroller mutlaka yapılmalıdır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.