Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Makina Denetimi

Makina Denetimi

Periyodik kontroller bir yandan etkili bir koruyucu mühendislik hizmeti olurken, diğer yandan iş sağlığı ve güvenliği açısından gerekli bir kontrol önlemidir. İş makinaları, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında dikkat edilmesi gereken başlıca ekipmanlar arasında ilk sırada yer almaktadır.

Makina Denetimi

Bir makina veya içinde makinalar bulunan bir tesis devreye alınmadan önce işletme, olası tüm tehlikelerin tespit edildiğini ve gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını kanıtlamak zorundadır. Makina güvenlik denetiminde, makinanın genel güvenlik durumu ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Yetkili kuruluşlar tarafından verilen makina denetimi hizmetleri ile, çeşitli aşamalardan oluşan denetimler yapılarak, önemli bütün tehlike unsurlarının göz önüne alındığı, tespitlerin doğru ve güvenilir bir şekilde yapıldığı ve gerekli önlemlerin etkin bir şekilde uygulandığı kayıt altına alınmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre işveren, çalışanların iş ile ilgili sağlık ve güvenliğini korumak, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğine yönelik önlemleri almak ve bu önlemlere uyulup uyulmadığını takip etmek zorundadır.

İşyerinde kullanılan makinaların güvenliğinin kurulma ve montaj koşullarına bağlı olduğu durumlarda, bunların kurulmasından sonra ve ilk kullanılmadan önce ve olursa yer değişikliklerinden sonra denetlenmesi gerekmektedir. Denetimler sonrasında makinanın doğru kurulduğu ve güvenli bir şekilde çalıştığını kanıtlayan bir belge düzenlenir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre makinalara yılda bir kere bakım ve muayene yapılması yeterli olmaktadır. Söz konusu yasal düzenlemede genel olarak iş ekipmanı, bir işin yapılmasında kullanılan herhangi bir makina, alet, tesis ve tesisatı ifade etmektedir. Bunların bakım, onarım ve periyodik kontrolleri, ilgili yerli ve yabancı standartlarda açıklanan aralıklarda ve kriterlerde, üretici firma verileri ile teknik gereklilikleri esas alınarak yapılmalıdır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.