Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kalite Güvence ve Kalite Kontrol

Kalite Güvence ve Kalite Kontrol

Kalite güvence, genel olarak bir işletmenin müşterilere mümkün olan en iyi ürün veya hizmeti sunma etkinliği olarak tanımlanmaktadır. Kalite kontrol ise, bir ürün veya hizmette kaliteyi sağlamak için kullanılan bir mühendislik sürecidir. Kalite kontrol, bir ürün yaratmak için kullanılan süreçlerle ilgilenmek yerine, daha ziyade son ürün kalitesi ile ilgilenmektedir. Aslında kalite güvence ile kalite kontrol arasında birçok bakımdan farklar bulunmaktadır. Örneğin,

Kalite Güvence ve Kalite Kontrol

  • Kalite güvence, istenen kalitenin elde edileceğine dair güvence sağlamaya odaklanan, kalite kontrol, istenen kaliteyi sağlamaya odaklanan bir süreçtir.
  • Kalite güvence kusurları önlemeyi, kalite kontrol kusurları tanımlamayı ve gidermeyi amaçlamaktadır.
  • Kalite güvence kalite doğrulamayı yönetmek için, kalite kontrol kaliteyi doğrulamak için bir yöntemdir.
  • Kalite güvence önleyici bir teknik, kalite kontrol düzeltici bir tekniktir.
  • Kalite güvence müşteri gereksinimlerini karşılamak için standartları ve metodolojileri tanımlar, kalite kontrol ürün üzerinde çalışırken standartlara uyulduğunu onaylar.
  • Kalite güvencenin temel amacı sistemdeki kusurları önlemektir ve daha az zaman alan bir faaliyettir. Kalite kontrolun amacı sistemdeki hataları tanımlamaktır ve daha zaman alıcı bir faaliyettir.
  • Kalite güvence her şeyin doğru bir şekilde yürütülmesini sağlar ve bu yüzden doğrulama etkinliğine girer. Kalite kontrol her şeyin gereksinime göre olmasını sağlar ve bu yüzden doğrulama faaliyetine girer.

Kısaca kalite güvencesi ve kalite kontrolü, kalite yönetiminin iki yönüdür. Bazı kalite güvence ve kalite kontrol faaliyetleri birbirleri ile ilişkili olsa da, ikisi farklı tanımlanmaktadır. Yukarıda da açıklandığı gibi kalite güvence faaliyetleri ve sorumlulukları tipik olarak kalite sisteminin neredeyse tamamını kapsarken, kalite kontrol kalite güvence faaliyetlerinin bir alt kümesidir.

Kalite güvencesi, kalite gereksinimlerinin karşılanacağına dair güven sağlamaya odaklanan kalite yönetiminin bir parçasıdır. Kalite kontrol, kalite yönetiminin kalite gereksinimlerini karşılamaya odaklanan bir parçasıdır. Yani kalite kontrol, kalite yönetiminin daha çok denetim yönüdür.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.