Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kaldırma Ekipmanı Denetimi

Kaldırma Ekipmanı Denetimi

Genel olarak bütün vinç ve makinalarda olduğu gibi kaldırma ekipmanında da, çalışma ömrü boyunca işletme ve bakım maliyetleri artmakta, buna karşılık güvenilirlik düşmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çalışma ortamlarında kullanılan kaldırma ve iletme ekipmanın çeşit ve kapasiteleri artmakta, aynı paralelde hem standartlar hem de yasal düzenlemeler çeşitlenmekte, bu ise doğal olarak üretici firmalar ve operatörler için bir takım güçlükler yaratmaktadır. İşletmelerde iyi tanımlanmış bakım ve kontrol programlarının uygulanıyor olması çalışanları risk ve sorumluluktan koruyan önemli bir faktördür.

Kaldırma Ekipmanı Denetimi

Yetkili kuruluşlar tarafından verilen kaldırma ekipmanı denetim hizmetleri, işletmeleri teknik güçlükler konusunda desteklemekte ve makina ve ekipmanın güvenliğini ve verimliliğini arttırmaktadır. Bu hizmetler, makina ve ekipmanın kullanım ömrü boyunca, risk analizleri, risk değerlendirmeleri ve uygunluk beyanlarının hazırlanması gibi hizmetleri de kapsamaktadır.

Kaldırma ekipmanının fonksiyonel ve güvenli çalışmasını sağlamak için herşeyden önce yürürlükte olan yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve üretici firma tarafından açıklanan kullanım koşullarına uymak gerekmektedir. Bu amaçla yetkili kuruluşlar tarafından gercekleştirilen kaldırma ekipmanı denetimleri şu çalışmaları kapsamaktadır:

  • Kaldırma ekipmanın çalışmadan önce operatörler tarafından kontrol edildiğinin doğrulanması
  • Çelik kabloların, zincirlerin, kancaların, kayışların, makaraların, frenlerin ve otomatik durdurucuların yılda en az bir kere yetkili bir teknisyen tarafından kontrol edildiğinin doğrulanması
  • Kontrol belgelerinin işletmede özel bir dosyada saklandığının doğrulanması
  • Kaldırma ekipmanının çalışma ağırlığının verimli ve güvenli bir şekilde belli oranda kaldırma ve askıda tutma gücüne sahip olduğunun doğrulanması
  • Kaldırma ekipmanının verilen yük için yeterli katı yük frenlerine sahip olduğunun doğrulanması

Kaldırma makina ve ekipmanı kavramı, gezer vinç, caraskal, portal vinç, mobil vinç, forklift, halat, kanca, sapan, karabina, karyoka, pranga ve bunlara benzer araçları kapsamaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.