Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Bayi Ağı Denetimi

Bayi Ağı Denetimi

Bayi ağı denetimleri, üretici firmalar, dağıtıcı firmalar ve ithalatçı firmalar ile bayi ağları arasındaki olası boşluğu dolduran önemli bir çalışmadır. Bu denetimler, satış, servis, garanti, parça ve kurumsal kimlik alanlarında gerçekleştirilen denetimleri kapsamaktadır.

Bayi Ağı Denetimi

Bir kısım işletmeler müşterilere ulaşmak için bayi ve distribütör ağları kurmaktadır. Bu işletmeler ürünlerin satılması ve markanın yerel yüzü olması bakımından bayi ve distribütör ağlarına güvenmektedir. Bayiler ve distribütörler, sadık müşteriler yaratan ve nihayetinde satışları arttıran bir ilişki sistemidir. Kısacası bayiler ve distribütörler işletme başarsı için inanılmaz derecede önemlidir. Bayiler ve distribütörler her zaman üretim ortaklarından iletişim ve destek beklemektedir. Bu nedenle ürünleri satması beklenen ve markanın sadık savunucuları olması istenen bayi ve distribütörlerin başarılı olmalarına, işletmeler yardımcı olmak zorundadır. Bu şekilde karşılıklı fayda sağlayan bir sistem kurulmuş olmaktadır.

Bayi ve distribütör ilişkilerinin güçlendirmesine yardımcı olacak stratejilerden biri bayi ağı denetimleridir. Satış kanalı olarak bir bayi ağı oluşturan işletmeler için bayi ağı denetimi, önemli bir yönetim sürecidir. Bayi ağının objektif bir değerlendirmesi ancak bir bütün olarak bayilik sisteminin denetlenmesi ile mümkündür. Bayilerin ayrı ayrı ve karşılaştırmalı denetim sonuçları, bayi ağının güçlü ve zayıf yönlerini daha net ortaya koymaktadır. İşletmelerin performansı ağırlıklı olarak bayi ağının performansına bağlıdır. Bayilerini bir şekilde yönetemeyen işletmelerin başarılı olması mümkün değildir.

Bayi ağı denetimi çoğu zaman işletme içinde yapılsa da zaman içinde işletmelerin işletme körlüğüne sahip olacağı bilinen bir gerçektir. Bu yüzden denetimlerin tarafsız ve bağımsız hareket eden kuruluşlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Bayi ağı denetimleri genel olarak bayi sözleşmelerinin ve dosyalarının incelenmesi, satışların ve satış verimliliğinin analiz edilmesi, bayilerin güçlü ve zayıf olduğu yönlerin belirlenmesi, piayasa risklerinin incelenmesi, motivasyon düzeyi ve sadakatinin değerlendirilmesi, kurumsal kimliğe uyum seviyesinin ölçülmesi ve bayi ile işletme arasındaki mevcut ve potansiyel çatışma kaynaklarının tespit edilmesi gibi konuları kapsamaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.