Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Basınçlı Kapların Denetimi

Basınçlı Kapların Denetimi

Basınçlı kaplar, gazları veya sıvıları, dış basınca göre önemli ölçüde farklı bir basınçta tutan kaplardır. Basınçlı kaplar evlerde ve endüstriyel tesislerde, her yerde kullanılmaktadır. Basınçlı kapların bazı çeşitleri buhar kazanlarında, motor silindirlerinde ve depolama kimyasallarında veya petrol ürünlerinde bulunmaktadır. Basınçlı kaplar sanayide sınırsız bir kullanım alanına sahiptir. Ancak bunlar son derece faydalı olsalar da, muhtemelen gelecekte de hep kullanılmaya devam edecek olsa da, aslında bir takım riskler de taşımaktadır. Kabın içindeki basınç ile dışarıdaki basınç arasında var olan fark, potansiyel olarak tehlikeli bir durum doğurmaktadır. Basınçlı kaplar bu nedenle tehlikelidir ve zaman zaman ölümcül kazalara neden olmuştur. Bu yüzden basınçlı kapların üretimi ve kullanımı mühendislik bilgisi gerektirir ve belli standartlar ve yasal düzenlemeler ile kontrol altına alınmıştır.

Basınçlı Kapların Denetimi

Bu standartlar aynı zamanda basınçlı kaplar için test ve muayene işlemleri gerektirmektedir. Basınçlı kapların test ve muayenesi, planlanmamış uzun süreli çalışmama sürelerine, hasar görmesine ve çevresindeki kişilerin yaralanmalarına ve ölümlerine neden olabilecek kazaları önleme çabalarına bağlı olarak gerekli bir uygulamadır.

Basınçlı kaplar, farklı şekillerde tasarlanmış olabilir, ancak hepsi aynı temel parçaları içermektedir. Tipik olarak yuvarlak kenarlı silindirik veya küreseldir ve üzerinde basınç göstergesi, eriyebilir tapa ve diferansiyel basınç anahtarı bulunmaktadır. Basınç anahtarı basınç düştüğü zaman kompresörün çalışmasına ve basınç yükseldiği zaman durmasına neden olur.

Basınçlı kapların denetimi, yeni bir basınçlı kap kullanıma alınacağı zaman veya kullanılan basınçlı kap üzerinde bir değişiklik veya onarım yapıldığı zaman yapılmaktadır. Bu denetimler tahribatsız testler içermektedir. Bu testler sadece EN ISO 9712 standardına göre eğitilmiş mühendisler, teknisyenler veya üst düzey teknisyenler tarafından yapılabilir. Genel olarak bu testler, buhar kazanı, kızgın yağ kazanı, sıcak su kazanı ve kalorifer kazanı testlerini kapsamaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.