Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Devlet ve Ticaret Denetimleri

Devlet ve Ticaret Denetimleri

Bu tür hizmetler, işletmelerin ithalat işlemlerini güvence altına almak, ihracat işlemlerini ise daha fazla kolaylaştırmak amacı ile yetkili kuruluşlar tarafından verilmektedir. Yetkili kuruluşlar bu şekilde, ilgili standartların uygulaması konusunda resmi kuruluşları desteklemiş olmaktadır. İthalatçı firmalar, yabancı ülkelerden getirttikleri ürünlerin, ihracatçı firmalar ise yabancı ülkelere gönderdikleri ürünlerin, ilgili yasal düzenleme esaslarına ve uluslararası standartlara uygun olduğu konusunda kendilerini güvende hissetmekte ve ürünleri zamanında tesli almakta veya teslim etmektedir.

Devlet ve Ticaret Denetimleri

Bu arada vatandaşlarını korumak, çevreye duyarlı olmak ve ekonomik gelişmişliklerini sürdürmek isteyen ülkeler, bir takım uygulamalar ile ithal edilen ürünleri değerlendirmekte ve belirlenen regülasyonlara işletmelerin uymalarını talep etmektedir. Bu çerçevede birçok ülkede uygunluk değerlendirme (Verification of Conformity, VoC) uygulamaları geliştirilmiştir. Bu uygulamalar ile ihracat veya ithalatı yapılacak ürünlerin zorunlu standartlara tabi olup olmadığı, beyan edilen ürün standardının uygun olup olmadığı ve ürünlerin ilgili standardın teknik özelliklerini sağlayıp sağlamadığı araştırılmaktadır. Bu amaçla ürünlerden numune alıınmakta, gelişmiş laboratuvarlarda test ve analizler gerçekleştirilmekte ve koşullara uyumluluğu tespit edilen ürünler için belge düzenlenmektedir.

Yetkili kuruluşlar bu çalışmaları ile resmi kuruluşlar, ticari kuruluşlar, ithalatçı firmalar, ihracatçı firmalar ve tedarikçi firmalar nezdinde ticaretin kolaylaştırılmasına destek olmaktadır. Cezayir, Burundi, Ekvador, Etyopya, Fildişi Sahili, Filipinler, Gabon, Hindistan, Kamerun, Katar, Kenya, Kuveyt, Meksika, Mısır, Moğolistan, Nijerya, Katar, Özbekistan, Rusya, Suudi Arabistan, Uganda ve Zenzibar gibi çok sayıda ülke bu tür ürün uygunluk değerlendirme programı uygulamaktadır. Bu ülkeler, yürürlükte olan yasal düzenlemeleri doğrultusunda, ithalatı yapılan geniş bir yelpazade ürünleri, bir dizi teknik şartnamelere ve standartlara tabi tutmaktadır. Bu ürünlerin ülkeye girişinden önce, her ülkenin kendi standart kuruluşu tarafından belirlenen standartlara ve kabul edilmiş metodlara uygun olarak denetlenmesi ve uygunluk belgesinin düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Yetkili kuruluşlar bir devlet kuruluşunun parçası değildir, ancak enerji, su ve ulaşım hizmetleri dahil birçok alanda kamu sektörü ile birlikte çalışmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından verilen başlıca devlet ve ticaret hizmetleri şunlar olmaktadır:

  • Uygunluk değerlendirme
  • Kuzey Irak bölgesi ihracat denetimleri
  • Kamu sektörü denetimleri

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.