Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 795 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Ankraj Cihazları

EN 795 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Ankraj Cihazları

Bir Avrupa standardı olan EN 795 standardında, yapıdan çıkarılabilmesi amaçlanan tek kullanıcılı ankraj cihazlarına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 795 Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Ankraj cihazları.

EN 795 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Ankraj Cihazları

Bu ankraj cihazları, EN 363 standardına uygun olarak bir kişisel düşme koruma sisteminin bileşenlerinin bağlanması için tasarlanmış sabit veya hareketli ankraj noktalarını içermektedir (EN 363 Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Düşmeye karşı kişisel koruyucu sistemler).

EN 795 standardı aynı zamanda işaretleme, üretici firma tarafından sağlanan kullanım gereklilikleri ve kurulum bilgileri de içermektedir.

Şu sayılan cihazlar bu standardın kapsamına girmemektedir:

  • Herhangi bir zamanda birden fazla kullanıcının bağlanmasına izin vermeyi amaçlayan sabitleme cihazları
  • Herhangi bir spor veya eğlence aktivitesinde kullanılan sabitleme cihazları
  • EN 516 (çatılar için hazır aksesuarlar, çatı ulaşım tesisleri) veya EN 517 (çatılar için hazır yardımcı donanımlar) standartlarına uyacak şekilde tasarlanmış cihazlar
  • İstasyon noktaları veya sabitleme cihazları dışında kullanılmak üzere kurulmuş yapı elemanları veya parçaları (örneğin kirişler)
  • Yapısal ankrajlar

EN 795 standardı, düşmeye karşı koruyucu donanım ve ankraj düzeneklerine yönelik CE işaretlemesini sağlamak amacı ile yayınlanmıştır. Sınıflandırma şu şekildedir:

  • Sınıf A: Sabit ankraj noktaları
  • Sınıf B: Mobil ankraj noktaları
  • Sınıf C: Esnek yatay yaşam hatları
  • Sınıf D: Raylı yatay yaşam hatları
  • Sınıf E: Ağırlık kütlesi ile oluşturulan ankraj noktaları

Sınıf A, C ve D ankraj dzenekleri kişisel koruyucu ekipman olarak tertibatlarının görülmemektedir ve CE işaretleri bu ürünler için zorunlu değildir. Ancak bu ürünlerde mutlaka EN belgeleri ve akredite kuruluşların uygunluk raporları olmak zorundadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 795 düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım kapsamında ankraj cihazları test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.