Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 362 Yüksekten Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Bağlayıcılar

EN 362 Yüksekten Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Bağlayıcılar

Bir Avrupa standardı olan EN 362 standardında, konektörler için üretici firma tarafından sağlanması gereken gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart aynı zamanda işaretleme, üretici firma tarafından sağlanan bilgiler ve ambalaj özelliklerini de içermektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 362 Yüksekten düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Bağlayıcılar.

EN 362 Yüksekten Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Bağlayıcılar

Konektörler, farklı uygulamalar için çeşitli şekil ve boyutlarda üretilmektedir ve bir düşüş koruma sistemi içinde bileşenleri birbirine bağlamak için kullanılmaktadır. Konektörler için uygulanan testlerin başında büyük ve küçük eksen statik dayanım testi gelmektedir. Bu test sırasında ana eksen ana yükleme yönünde test edilmektedir. Gerekli yük, konektör sınıfına bağlı olarak değişmektedir. Birçok konektör, ana eksende standarttaki en düşük yükten daha yüksek bir nominal yüke dayanıklıdır.

Küçük eksen testi, ana eksene ters yönde yüklenmelerinin mümkün olduğu konektörler için uygulanmaktadır. Bu test, konektörün küçük eksen boyunca kazara yüklenmesi veya yanlış kullanılması durumunda, düşme sırasında üretilen kuvvetleri yine de alacak güce sahip olmasını belirlemek amacı ile yapılmaktadır.

Konektörler için uygulanan bir başka test geçiş işlevi testidir. Bu test sırasında, bir konektörün ana eksenine 6 kN’luk bir kuvvet yüklenmekte ve konektörün bu kuvveti 10 saniye boyunca tutması ve ardından geçişi açıp kapatabilmesi ve kilitleyebilmesi gerekmektedir.

Konektörler için ayrıca çeşiş direnci testi de (yüz / yan) uygulanmaktadır. Geşiş yüz testinde, 90 saniye boyunca çeçişe 1 kN’luk bir kuvvet uygulanmakta ve kapının, mandaldan 1 mm’den fazla ayrılmadığı ve testin ardından hala doğru şekilde çalıştığı tespit edilmektedir. Geçiş yan testinde ise 60 saniye boyunca çeçişin yanına 1.5 kN’luk bir kuvvet uygulanmakta ve konektörde herhangi bir kırılma olmadığı ve testin ardından kapının hala doğru şekilde çalıştığı tespit edilmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 362 yüksekten düşmeye karşı kullanılan kişisel koruyucu donanım kapsamında bağlayıcılar test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.