Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 361 Kişisel Koruyucu Donanım - Belirli Bir Yükseklikten Düşmeye Karşı - Tam Vücut Kemer Sistemleri

EN 361 Kişisel Koruyucu Donanım - Belirli Bir Yükseklikten Düşmeye Karşı - Tam Vücut Kemer Sistemleri

Bir Avrupa standardı olan EN 361 standardında, belli bir yükseklikten düşmeye karşı kullanılan tam vücut kemer sistemlerine yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart aynı zamanda işaretleme, üretici firma tarafından sağlanan bilgiler ve paketleme özelliklerini de içermektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 361 Kişisel koruyucu donanım - Belirli bir yükseklikten düşmeye karşı - Tam vücut kemer sistemleri.

EN 361 Kişisel Koruyucu Donanım - Belirli Bir Yükseklikten Düşmeye Karşı - Tam Vücut Kemer Sistemleri

EN 358, EN 813 ve EN 1497 standartları gibi diğer Avrupa standartlarında ayrıntıları verilen başka vücut desteği türleri, tüm vücut kemerine dahil edilebilir. Düşme durdurma sistemlerine yönelik gereklilikler ve test yöntemleri EN 363 standardında yer almaktadır.

Tam vücut koşum takımı üzerindeki kayışlar, kullanan kişiyi yerinde tutmakta ve düşme durdurma sırasında yükü dağıtmaktadır. Yani bir serbest düşüş süreci ardından durma noktasına getirilmektedir.

Söz konusu standart, tam vücut kemer sistemleri için dinamik performans, statik dayanım ve korozyon direnci test yöntemleri sunmaktadır. Dinamik performans testleri kapsamında, emniyet kemerleri, kullanımda yaşanması muhtemel olanın üzerinde bir şok yükünün uygulandığı bir performans testine tabi tutulmaktadır. Ayrıca bu testlerde, emniyet kemerinin kullanım sırasındaki tepkisi, özellikle de düşme durumunda kullanıcının tutulacağı açı belirlenmektedir.

Statik dayanım testlerinde, ürünlerin gerilme direnci, kullanım sırasında beklenen 6 kN’a göre bir güvenlik faktörüne dayanmaktadır. Kuşaklar, yukarı doğru uygulanan 15 kN’luk bir çekme kuvvetine ve ardından aşağı doğru uygulanan 10 kN'luk bir kuvvete tabi tutulmaktadır.

Korozyon direnci testlerinde ise, düşme koruma ekipmanında kullanılan metalik bileşenler, ürünün çevresel korozyona, örneğin pasa karşı minimum bir direnç sağlayıp sağlamadığını belirlemek için nötr tuz püskürtme testine tabi tutulmaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 361 kişisel koruyucu donanım kapsamında, belli bir yükseklikten düşmeye karşı kullanılan tam vücut kemer sistemleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.