Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 360 Kişisel Koruyucu Donanım - Yüksekten Düşmeye Karşı - Geri Sarmalı Tipte Düşme Önleyiciler

EN 360 Kişisel Koruyucu Donanım - Yüksekten Düşmeye Karşı - Geri Sarmalı Tipte Düşme Önleyiciler

Bir Avrupa standardı olan EN 360 standardında, geri çekilebilir tip düşme önleyici için üretici tarafından sağlanan gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart aynı zamanda işaretleme, üretici firma tarafından sağlanan bilgiler ve ambalaj özelliklerini de belirtmektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 360 Kişisel koruyucu donanım - Yüksekten düşmeye karşı - Geri sarmalı tipte düşme önleyiciler.

EN 360 Kişisel Koruyucu Donanım - Yüksekten Düşmeye Karşı - Geri Sarmalı Tipte Düşme Önleyiciler

Söz konusu standarda uygun geri çekilebilir tip düşme durdurucuları, EN 361 standardında açıklanan tam vücut emniyet kemeri ile birleştirildiği zaman, EN 363 standardı kapsamındaki düşüş durdurma sistemlerinden birini oluşturan alt sistemler olmaktadır. Düşme durdurucuları ile ilgili gereklilikler EN 353-1 ve EN 353-2 standartlarında, enerji soğurucular ile ilgili gereklilikler EN 355 standardında yer almaktadır.

Geri çekilebilir boyunluklar, tam vücut koşumunu birleştiren bir kordon içermektedir ve güvenli bir sabitleme cihazıdır. Çeşitli uzunluklarda bulunmaktadır. Yaylı bir mekanizma tarafından yönlendirilerek geri çekmektedir. Düşme durumunda, bir frenleme bileşeni, tamburun kilitlenmesine ve düşmeyi mümkün olduğunca kısa bir mesafede durdurmaya neden olmaktadır.

Dinamik performans testleri kapsamında, geri çekilebilir kordonlar, standart kordonlar için kullanılana benzer bir düşme testine tabi tutulmaktadır. Durdurma mesafesini ve durdurma kuvvetini ölçmek için 100 kg’lık katı bir test kütlesi kullanılmaktadır. Bu test için düşme yüksekliği, ekipmanın toplam uzunluğuna bakılmaksızın 600 mm olarak sabitlenmiştir.

Mekanik ekipman için, çevresel koşullardan olumsuz etkilenmemelerini sağlamak amacı ile başka testler de yapılmaktadır. Ekipman, 50 derece sıcaklık ve yüzde 85 bağıl nem ile en az 2 saat, eksi 30 derecede en az 2 saat koşullandırılmakta ve en az 5 kg’lık bir kütle düşürülerek kilitleme işlevi kontrol edilmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 360 kişisel koruyucu donanım kapsamında yüksekten düşmeye karşı kullanılan geri sarmalı tipte düşme önleyiciler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.