Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 355 Kişisel Koruyucu Donanım - Yüksekten Düşmeye Karşı - Enerji Absorplayıcılar

EN 355 Kişisel Koruyucu Donanım - Yüksekten Düşmeye Karşı - Enerji Absorplayıcılar

Bir Avrupa standardı olan EN 355 standardında, yüksekten düşmeye karşı enerji emicilere yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart aynı zamanda işaretleme ve üretici firma tarafından sağlanan bilgileri de belirtmektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 355 kişisel koruyucu donanım - Yüksekten düşmeye karşı - Enerji absorplayıcılar.

EN 355 Kişisel Koruyucu Donanım - Yüksekten Düşmeye Karşı - Enerji Absorplayıcılar

Söz konusu standarda uygun enerji emiciler, bir kordon, bir istasyon hattı veya bir tam vücut emniyet kemerine entegre edilmiş veya bunlardan biri ile kombinasyon halinde elemanlar veya bileşenler olarak kullanılmaktadır. Bir enerji emici ve bir ipin kombinasyonları, EN 361 standardında açıklanan tam vücut koşum takımı ile birleştirildiği zaman, EN 363 standardı kapsamındaki düşüş durdurma sistemlerinden birini oluşturan alt sistemler olmaktadır. Düşme durdurucuları ile ilgili gereklilikler EN 353-1, EN 353-2 ve EN 360 standartlarında yer almaktadır.

Bu standart, tam vücut koşum takımının bağlantı noktasının uygun bir sabitleme cihazına bağlanmasında kullanılması amaçlanan boyunlukları kapsamaktadır. Kordon, düşüşü kademeli olarak durdurmak için, kullanıcıya uygulanan kuvveti azaltmayı amaçlayan bir şok emici eleman içermektedir.

Darbe emici kordonlar, kuvveti uygun bir maksimum düzeyde tutarken, maksimum bir mesafe içinde bir düşüşü durdurma kabiliyeti açısından ipin performansını değerlendirmeye yönelik bir düşme testine tabi tutulmaktadır.

Ayrıca bütün enerji absorplayıcılar çekme testlerine tabi tutulmaktadır. Enerji emiciler 15kN çekme kuvvetine tabidir. Ürünün kopma mukavemetinin standartta belirtilen kuvveti aşması için, çekme kuvvetleri en az üç dakika süreyle uygulanmaktadır.

Düşme koruma ekipmanında kullanılan metalik bileşenlerin, çevresel korozyona, özellikle de pasa karşı minimum direncini tespit etmek için nötr tuz püskürtme testine tabi tutulmaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 355 kişisel koruyucu donanım kapsamında yüksekten düşmeye karşı kullanılan enerji absorplayıcılar test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.