Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 354 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Bağlama Tertibatları

EN 354 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Bağlama Tertibatları

Bir Avrupa standardı olan EN 354 standardında, düşmelere karşı koruma amaçlı ekipmanın bağlama tertibatına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 354 Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Bağlama tertibatları.

EN 354 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Bağlama Tertibatları

Bu standart, gereksinimleri ve test yöntemleri yanı sıra işaretleme, üretici firma tarafından sağlanan bilgiler ve boyunluklar için ambalaj özelliklerini de belirtmektedir. Bu standarda uyan boyunluklar, sınırlama sistemleri, iş konumlandırma sistemleri, iple erişim sistemleri, düşüş durdurma sistemleri ve kurtarma sistemleri gibi kişisel düşme koruma sistemleri bağlantı elemanlarını veya bileşenlerini içermektedir.

Boyunluklar, çeşitli tasarımlar, uzunluklar, malzemeler ve konfigürasyonlarla, yüksekte çalışanlar tarafındna kullanılan düşme koruma sisteminin ortak bir bileşenidir. Bu bileşenler, kullanım sırasında, tehlikeli aşınma ve yıpranmaya maruz kalmaktadır ve bu nedenle titiz testlerin yapılması gerekmektedir. Yeni standart, CE işaretli boyunlukların amaca uygun olmasını sağlamak açısından gereken test miktarını arttırmaktadır.

EN 354 standardını kapsamı, iş konumlandırma ve sınırlama hatalarının yanı sıra çoklu konfigürasyonlara sahip halatları da içerecek şekilde genişlemiştir. Bu nedenle iş konumlandırma boyunlukları gibi ürünler artık hem EN 354 hem de hem de EN 358 standardı kapsamına girmektedir (EN 358 Kişisel koruyucu donanım - Belirli bir yükseklikte çalışma güvenliğini sağlamak ve düşmeyi önlemek için - Tutma sistemleri, çalışma konumu için kemerler ve halatlar). Ancak EN 354 standardı, EN 358 standardının yerini almış değildir.

EN 354 standardı, numuneler için özel koşullandırma gereksinimleri getiren ilk düşüş durdurma standartlarından biridir. Test örneklerinin testten önce en az 24 saat boyunca 23 derece (artı/eksi 5 derece) yüzde 65 (artı/eksi 5) bağıl nemde koşullandırılması gerekmektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 354 düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım kapsamında bağlama tertibatları test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.