Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 341 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Kurtarma Amaçlı İndirme Tertibatları

EN 341 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Kurtarma Amaçlı İndirme Tertibatları

Bir Avrupa standardı olan EN 341 standardında, kurtarma amaçlı ve bir kurtarma sistemindeki düşmelere karşı koruma amaçlı iniş hatları içeren iniş sistemlerine yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 341 Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Kurtarma amaçlı indirme tertibatları.

EN 341 Düşmeye Karşı Kişisel Koruyucu Donanım - Kurtarma Amaçlı İndirme Tertibatları

Söz konusu standart, dağcılık, iple erişim veya iş konumlandırma sistemlerinde kullanılan alçalma ekipmanına yönelik gereksinimleri içermemektedir. Kullanan kişinin kendini kurtarmasını sağlayan ve bu standarda uyan bir alçalma ekipmanı, kişisel koruyucu ekipman olarak kabul edilmektedir.

Bu standart, yüksekte çalışan kişilerin güvenli bir şekilde inmelerine izin vermek için tasarlanmış ekipmanın amaca uygunluğunu değerlendirmektedir.

Bir iniş sistemi, genel olarak tel halat, tekstil ipi veya dokumadan yapılmış bir hattan oluşan ve kullanıcıların kontrollü bir iniş hızı altında kendilerini yüksek bir konumdan daha alçak bir konuma hareket ettirmelerine izin veren bir sistemdir. Bu sistemler daha çok kurtarma faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

Söz konusu standart, ürünün tekrarlanan kullanımdan sonra tatmin edici bir şekilde performans gösterme yeteneğini değerlendirmek için bir dizi yüksek seviye iniş testi gerektirmektedir.

Standart kapsamında inişler iki türe ayrılmaktadır:

  • İniş başladığında kullanıcının müdahalesini gerektirmeyen bir fren sistemi içeren otomatik sistemler
  • Kullanıcının harekete geçmesini gerektiren bir fren sistemine sahip, manuel olarak çalıştırılan sistemler.

EN 341 standardı bu sistemleri sırasıyla Tip 1 ve Tip 2 olarak tanımlamaktadır. Bu standart ayrıca, cihazın dayanabildiği alçalma enerjisine dayanan bir sınıflandırma sistemi daha içermektedir.

EN 341 kapsamında uygulanan testlerin, testler arasında bir değişiklik yapılmadan aynı cihaz üzerinde yapılması gerekmektedir. Birden fazla inişi takiben, ekipman yine de kabul edilebilir bir güvenlik faktörünü korumak zorundadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 341 düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım kapsamında kurtarma amaçlı indirme tertibatları test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.