Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 12275 Dağcılık Teçhizatı - Bağlayıcılar (Bağlantı Halkaları) - Güvenlik Kuralları ve Deney Metotları

EN 12275 Dağcılık Teçhizatı - Bağlayıcılar (Bağlantı Halkaları) - Güvenlik Kuralları ve Deney Metotları

Bir Avrupa standardı olan EN 12275 standardında, dağcılık, tırmanma ve ilgili faaliyetlerde kullanılmak üzere tasarlanan konektörlere yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 12275 Dağcılık teçhizatı - Bağlayıcılar (bağlantı halkaları) - Güvenlik kuralları ve deney metotları.

EN 12275 Dağcılık Teçhizatı - Bağlayıcılar (Bağlantı Halkaları) - Güvenlik Kuralları ve Deney Metotları

Söz konusu standarta yer alan bağlantı halkaları, tırmanıcıyı yüksekten düşmekten koruyan güvenlik sisteminin bir parçasıdır. Yüksekten düşme, dağcılık ve kaya tırmanışına karşı bu tür kişisel koruyucu ekipman, başlıca şu Avrupa standartlarına göre tanımlanmaktadır:

  • EN 362 Yüksekten düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Bağlayıcılar
  • EN 12275 dağcılık teçhizatı - Bağlayıcılar (bağlantı halkaları) - Güvenlik kuralları ve deney metotları

Her iki standartta yer alan gereklilikler ve test yöntemleri biribine çok benzemektedir. Buna göre örneğin kırılma mukavemeti, 25 kN’nun altında olmamalıdır.

Dağcılık, insanların gücünü kanıtlama duygusunun bir ifade şeklidir. Deneyim yanında kullanılan teçhizatın güvenliği ve kalitesi, bu sporla uğraşan kişiler için yaşamsal öneme sahiptir. Başlıca dağcılık malzemeleri arsında rüzgar geçirmeyen giyecekler, özel ayakkabılar, kar gözlüğü, buz baltası, delikli çivi, tırmanma ipi, buz tırnağı ve bağlantı halkaları bulunmaktadır.

Bağlantı halkaları, dağcıların birden fazla ankraj oluşturmak için ya da yanal hareketliliği artırmak için kullandıkları ve emniyet kemerlerine sabitlenebilen bir ekipmandır. Farklı amaçlar için çok yönlü kullanım sağlayan bağlantı halkaları, tırmanış ve dağcılık sporlarının vazgeçilmez güvenlik aksesuarları arasında yer almaktadır. Genelde ara bağlantı elemanı olarak kullanılan bu ekipman, tırmanıcıları, ip ya da emniyet noktasına bağlamak için kullanılmaktadır. Yaylı metal bir yapısı olan bu halkalar, çelik ya da aliminyum alaşımlardan üretimektedir ve taşıma kapasitesi bakımından aliminyum modeller daha çok tercih edimektedir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 12275 dağcılık teçhizatı kapsamında bağlayıcılar (bağlantı halkaları) test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.