Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Yüksekte Çalışma Koruyucu Ekipman Testleri

Yüksekten düşme riskinin olduğu hemen her işyerinde düşüş durdurma sistemi kullanılmaktadır. Yüksekten düşme, çok sık karşılaşılan kaza türlerinden biridir. Yaralanmalar genelde travma ve kemik kırılmalarına iç organların zarar görmesine, büyük iç kanamalara ve bazen ölümlere neden olmaktadır.

Yüksekte Çalışma Koruyucu Ekipman Testleri

Yüksekten düşmeleri önlemek için, herşeyden önce uygun düşüş koruma önlemlerinin alınması gerekmektedir. Toplu koruma sağlanamadığı takdirde, düşmeyi önlemek veya düşüşü durdurmak ya da çalışanı güvenli bir konumda tutmak için kişisel koruyucu ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. Hareketin aniden durması sırasında düşen kişinin vücudunda son derece yüksek kuvvetler oluşmaktadır.

Bir düşüş durdurma sistemi genel olarak şu bileşenleri içermektedir: tam vücut koşum takımı olan uygun bir vücut tutma cihazı, enerji soğurucu eleman, bir çapa hattı, bir bağlantı noktası, konektörler, karabinerler ve kancalar ve boyunluklar. Düşme durdurma sistemi düşmeyi engellememektedir, ancak sistem kişiyi durdurmakta ve zemine çarpmayı önlemek için düşme uzunluğunu sınırlamaktadır.

Yüksekte çalışma koruyucu ekipman testleri kapsamında gerçekleştirilen testlerde dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

 • EN 341 Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Kurtarma amaçlı indirme tertibatları
 • EN 354 Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Bağlama tertibatları
 • EN 355 Kişisel koruyucu donanım - Yüksekten düşmeye karşı - Enerji absorplayıcılar
 • EN 358 Kişisel koruyucu donanım - Belirli bir yükseklikte çalışma güvenliğini sağlamak ve düşmeyi önlemek için - Tutma sistemleri, çalışma konumu için kemerler ve halatlar
 • EN 360 Kişisel koruyucu donanım - Yüksekten düşmeye karşı - Geri sarmalı tipte düşme önleyiciler
 • EN 361 Kişisel koruyucu donanım - Belirli bir yükseklikten düşmeye karşı - Tam vücut kemer sistemleri
 • EN 362 Yüksekten düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Bağlayıcılar
 • EN 795 Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Ankraj cihazları
 • EN 813 Düşmeye karşı kişisel koruyucu donanım - Alt emniyet kemerleri
 • EN 12275 Dağcılık teçhizatı - Bağlayıcılar (bağlantı halkaları) - Güvenlik kuralları ve deney metotları
 • EN 13157 Vinçler (krenler) - Güvenlik- Elle tahrik edilen kaldırma teçhizatı

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile koruyucu ekipman laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, yüksekte çalışma koruyucu ekipman test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.