Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 20471 Yüksek Görülebilirlik Uyarısı Olan Giyecek - Deney Metotları ve Özellikler

EN ISO 20471 Yüksek Görülebilirlik Uyarısı Olan Giyecek - Deney Metotları ve Özellikler

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 20471 standardında, kullancının varlığını görsel olarak belirleyen, yüksek görünürlüklü giyeceklere yönelik gereksinimler açıklanmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 20471 Yüksek görülebilirlik uyarısı olan giyecek - Deney metotları ve özellikler.

EN ISO 20471 Yüksek Görülebilirlik Uyarısı Olan Giyecek - Deney Metotları ve Özellikler

Yüksek görünürlüğe sahip giyeceklerin, gün ışığı koşullarında ve karanlıkta farların aydınlatılması altında, araç veya diğer mekanize ekipman kullanan kişiler tarafından bakıldığında, dikkat çekmesi gerekmektedir. Bu standart, bu tür giyeceklerde renk ve geri yansıtma için olduğu kadar, minimum alanlara ve malzemelerin koruyucu giyeceklere yerleştirilmesine yönelik gereksinimleri de içermektedir.

Yüksek görünürlüğe yönelik risk durumları ile ilgili daha fazla bilgi, standart ekinde yer almaktadır. Bu uluslararası standart, orta riskli ve düşük riskli durumlara uygulanmamaktadır.

EN ISO 20471 standardında, yüksek riskli görünürlüğe sahip giyeceklerde kullanılan göze çarpanlığı artırıcı malzemelerin performansı, minimum alanlar ve tasarım gereksinimleri ile birlikte fotometrik olarak belirlenmektedir. Belirginlik, esas olarak bir cismin görsel dikkati kolayca çekme özelliğidir. Bu durum birçok cismin bulunduğu karmaşık ortamlarda özellikle önemlidir. Belirginlik, bir cismin parlaklık kontrastı, renk kontrastı, desen ve tasarımı ile göründüğü ortamın arka planına göre hareket özellikleri ile belirlenmektedir.

Biyolojik hareket algısını kolaylaştırmak için kişinin ana eklemlerinde yansıtıcı işaretlerin kullanımı, özellikle geceleri yaya görünürlüğünü büyük ölçüde arttırmaktadır. Her yıl, çalışma alanlarına giren motorlu araçların yayalara çarpması yüzünden çok sayıda mesleki ölüm meydana gelmektedir. Yüksek görünürlüklü kişisel koruyucu ekipmanların, geceleri görünürlüğü arttırdığı değerlendirilmektedir.

Kısaca EN ISO 20471 standardı, yüksek görünürlüğe sahip giyeceklerin kullanılacağı koşulların risk değerlendirmesine yönelik gereksinimleri içermektedir. Bu arada görünürlüğü yüksek giyeceklerin seçimi ve kullanımı, her ülkenin kendi yasal düzenlemelerine tabidir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, vücut koruyucu ekipman test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 20471 yüksek görülebilirlik uyarısı olan giyecekler için test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.