Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 11611 Koruyucu Giyecekler - Kaynak ve İlgili İşlemlerde Kullanılan

EN ISO 11611 Koruyucu Giyecekler - Kaynak ve İlgili İşlemlerde Kullanılan

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan EN ISO 11611 standardında, baş ve ayaklar dahil olmak üzere çalışanların vücudunu korumak amacı ile tasarlanmış ve kaynak sırasında giyilmesi gereken başlıklar, önlükler, kolluklar ve tozluklar dahil koruyucu giyecekler için minimum temel güvenlik gereksinimleri ve test yöntemleri açıklanmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 11611 Koruyucu giyecekler - Kaynak ve ilgili işlemlerde kullanılan.

EN ISO 11611 Koruyucu Giyecekler - Kaynak ve İlgili İşlemlerde Kullanılan

Bu standart sadece baş ve ayaklarının korunması için geçerlidir, ayak, el, yüz ve göz koruyucularına ilişkin gereksinimleri içermemektedir.

Bu tür koruyucu giyecekler, çalışanları küçük erimiş metal sıçramalarına, alevle kısa temas süresine ve kaynak ve ilgili işlemler için kullanılan bir elektrik arkından yayılan ısıya karşı korumak için tasarlanmıştır. Aynı zamanda kısa devre elektrik çarpma riskini en aza indirmektedir.

Burada önemli bir nokta, kaynakçıların maruz kalabileceği risklere karşı yeterli koruma için, başka uluslararası standartlar kapsamındaki kişisel koruyucu ekipmanların da kullanılması gerektiğidir.

Farklı kaynak faaliyetleri için kaynakçı giyeceklerinin seçimine yönelik bir kılavuz standart ekinde yer almaktadır.

Kullanım veya saklama sırasında zaman içinde koruyucu giyceklerin performansında düşme olabilir. Bu durum ancak uygulanacak testler ile ortaya konmaktadır. Bu tür performans kayıplarına neden olan başlıca durumlar şunlardır:

  • Temizlik, bakım veya dezenfekte etme işlemleri
  • Görünür veya ultraviyole radyasyona maruz kalma
  • Yüksek veya düşük sıcaklıklara veya değişen sıcaklıklara maruz kalma
  • Kimyasal maddelere maruz kalma
  • Yüksek neme maruz kalma
  • Bakteri, mantar, böcek veya diğer haşereler gibi biyolojik ajanlara maruz kalma
  • Esneme, basınç ve zorlanma gibi mekanik etkilere maruz kalma
  • Kir, yağ, erimiş metal sıçramaları gibi kirletici maddelere maruz kalma
  • Aşınma ve yıpranmaya maruz kalma

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, vücut koruyucu ekipman test hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 11611 kaynak ve ilgili işlemlerde kullanılan koruyucu giyecekler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.