Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 343 Koruyucu Giyecekler - Yağmura Karşı Koruma

EN 343 Koruyucu Giyecekler - Yağmura Karşı Koruma

Bir Avrupa standardı olan EN 343 standardında, koruyucu giyeceklerin yağmur, kar, sis ve toprak nemi gibi yağışlara karşı koruma sağlamasına yönelik gereksinimler ve test yöntemleri açıklanmaktadır. Bu standarda göre koruyucu giyeceklerin malzemesi ve dikişleri, suya dayanıklılık ve aynı zamanda su buharı direnci açısından test edilmektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 343 Koruyucu giyecekler - Yağmura karşı koruma.

EN 343 Koruyucu Giyecekler - Yağmura Karşı Koruma

Söz konusu standarda göre giyecekler suya dayanıklılık özelliklerine göre sınıflandırılmakta ve su buharı direnci için çalışma süreleri öngörülmektedir.

Çalışanların doğru koruma düzeyine sahip koruyucu giyecekler kullanmaları önemlidir. Sadece suya dayanıklı mazlemeden yapılmış bir giyecek ile su geçirmez giyecek olarak tasarlanmış, test edilmiş ve onaylanmış bir giyecek arasında önemli farklar bulunmaktadır. Bir kısım suya dayanıklı giyecekler, yağmura karşı sadece sınırlı bir koruma sağlamaktadır. Su itici olarak tasarlanan giyecekler, yüzeyindeki suyu damlatacak şekilde işlem görmektedir. Ancak fermuarlar, dikişler ve ceplerin de mutlaka koruma gücü olması gerekmemektedir. Bu nedenle, kötü hava koşullarına karşı koruma sağlamak amacı ile üretilen giyeceklerin, su geçirmezliği ve nefes alabilirliği ölçen EN 343 standardına uygun şekilde test edilmesi gerekmektedir.

EN 343 standardı, kullanılan kumaş özellikleri ve tüm giyecek konstrüksiyonu dikkate alınarak, yağışlı havalarda koruma sağlayan koruyucu giyecekler için geliştirilmiş bir standarttır. Bu standarda göre değerlendirme iki şekilde yapılmaktadır: su penetrasyon direnci ve nefes alabilirlik. Bu iki kategori kendi içinde 1-3 arası şu şekilde derecelendirilmektedir:

  • Su penetrasyon direnci (1 = Minimum yağmur koruması seviyesi, 2 = Ara yağmur koruması, 3 = En yüksek seviyede yağmur koruması)
  • Nefes alabilirlik (1 = Sınıflandırma dışı, 2 = Orta düzeyde nefes alabilirlik, 3 = En yüksek düzeyde nefes alabilirlik)

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, vücut koruyucu ekipman test hizmetleri çerçevesinde, EN 343 koruyucu giyeceklerin yağmura karşı koruma test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.