Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 140 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Yarım Maskeler ve Çeyrek Maskeler - Özellikler, Deneyler, İşaretleme

EN 140 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Yarım Maskeler ve Çeyrek Maskeler - Özellikler, Deneyler, İşaretleme

Bir Avrupa standardı olan EN 140 standardında, solunum koruma ekipmanının bir parçası olarak kullanım için tasarlanan yarım ve çeyrek maskelere yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 140 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Yarım maskeler ve çeyrek maskeler - Özellikler, deneyler, işaretleme.

EN 140 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Yarım Maskeler ve Çeyrek Maskeler - Özellikler, Deneyler, İşaretleme

Bu maskeler için belirlenen gereksinimler şunlardır: içe doğru sızıntı, nefes alabilirlik, yanıcılık ve valflerin ve bağlantıların mekanik sıkılığının test edilmesi. Yarım ve çeyrek maskeler, negatif basınç izolasyon odalarında ve elektrikli veya beslemeli hava sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu maskeler negatif basınç izolasyon odasında kullanılacaksa, EN 141, EN 143, EN 371 veya EN 372 standartlarına uygun filtrelerin bu maskelere takılması gerekmektedir.

Ancak kaçma ve dalış aparatları için kullanılan yarım ve çeyrek maskeler, bu standardın kapsamına girmemektedir.

EN 140 standardına uygun yarım ve çeyrek maskeler, burnu, ağzı ve çeneyi veya yalnızca burnu ve ağzı kapatan maskelerdir ve genellikle esnek kauçuk veya silikondan üretilmektedir. Ağır filtreler rahatsız edici olduğu için ve contaların mukavemet gücünü ve koruyucu kapasitesini tehlikeye soktuğu için, yarım maskelere takılacak filtrelerin ağırlığı en fazla 300 gramdır. Yarım yüz maskelerinin diş bağlantısı, EN 148-1 standardına uygun olarak takılmalıdır.

Kısaca EN 140 standardı, hem yarım hem de çeyrek maskeler için teknik özellikleri içermektedir. Yarım maske burnu, ağzı ve çeneyi kapatan maskelerdir. Çeyrek maske ise sadece burnu ve ağzı kapatacak şekilde tanımlanmaktadır. Her iki tip maske de genelde doğal veya sentetik kauçuktan yapılmaktadır ve bu maskeler, yüzün kıvrımlarına uyma esnekliği sağlamaktadır.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 140 solunumla ilgili koruyucu cihazlar kapsamında yarım maskeler ve çeyrek maskeler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.