Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 136 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Tam Yüz Maskeleri - Özellikler, Deneyler, İşaretleme

EN 136 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Tam Yüz Maskeleri - Özellikler, Deneyler, İşaretleme

Bir Avrupa standardı olan EN 136 standardında, tam yüz maskeli solunum koruma ekipmanı için gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Ancak dalış aparatları için tam yüz maskeleri bu standardın kapsamına girmemektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 136 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Tam yüz maskeleri - Özellikler, deneyler, işaretleme.

EN 136 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Tam Yüz Maskeleri - Özellikler, Deneyler, İşaretleme

Solunum maskeleri, gözleri, burnu, ağzı ve çeneyi kaplayan ve kullanan kişiye belli atmosferik koşullara ve havadan gelen tehlikelere karşı uygun bir sızdırmazlık şeklinde solunum koruması sağlayan tam yüz parçasıdır. Solunum maskeleri doğal kauçuk ve silikondan üretilmektedir ve EN 141, EN 143 ve EN 371 gibi çeşitli güvenlik standartlarına uyan tasarımlarda ve filtrelerle üretilmektedir.

EN 136 standardı, üç tür tam yüz maskesini kapsamaktadır: hafif işler için tam maske, genel kullanım için tam maske ve özel kullanım için tam maske. Bunların hepsi de aynı düzeyde solunum koruması sağlamaktadır. Sadece uygulamaları açısından bazı farklılıklar taşımaktadır.

Bu maskeler için belirlenen gereksinimler şunlardır: malzemeler, sıcaklığa direnç, yanmazlık, termal radyasyona direnç, bitmiş parçalar, değiştirilebilir bileşenler, kafa bandı, konektörler, konuşma diyaframı, göz ve izleyiciler, inhalasyon valfleri ve ekshalasyon valfleri, hava sızdırmazlığı, cilt uyumluluğu, solunan havadaki karbondioksit içeriği, solunum direnci, iç sızıntı ve görüş alanı.

Esas olarak çalışma ortamlarında yaygın olarak kullanılan iki tür solunum koruyucu ekipman türü bulunmaktadır: filtreleme ekipmanı (negatif maskeler) ve solunum ekipmanı (pozitif maskeler). Başlıca filtreleme ekipmanı, toz maskeleri, yarım yüz maskeli respiratörler, tam yüz maskeli respiratörler ve güçlendirilmiş (fan destekli) respiratörlerdir. Bunlar, işyeri havasındaki kirleticileri gidermek için filtreler kullanmaktadır. Solunum ekipmanı da temiz hava hortumu, havayolu ve talep valfi veya elektrikli hava temizleme respiratörleri gibi farklı türlere sahiptir.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 136 solunumla ilgili koruyucu cihazlar kapsamında tam yüz maskeleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.