Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 12941 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Kask veya Başlıkla Kullanılan Güç Destekli Filtre Cihazları - Özellikler, Deney ve İşaretleme

EN 12941 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Kask veya Başlıkla Kullanılan Güç Destekli Filtre Cihazları - Özellikler, Deney ve İşaretleme

Bir Avrupa standardı olan EN 12941 standardında, solunum koruması için bir başlık veya gaz, partikül veya kombine filtreler içeren bir başlığı bulunan elektrikli filtreleme cihazlarına yönelik gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 12941 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Kask veya başlıkla kullanılan güç destekli filtre cihazları - Özellikler, deney ve işaretleme.

EN 12941 Solunumla İlgili Koruyucu Cihazlar - Kask veya Başlıkla Kullanılan Güç Destekli Filtre Cihazları - Özellikler, Deney ve İşaretleme

Bu standart, oksijen eksikliğinin, yani hacimce yüzde 17’den düşük oksijen olduğu veya olabileceği durumlarda kullanılmak üzere tasarlanmış cihazları kapsamamaktadır. Ayrıca, kaçış amacıyla tasarlanmış koruyucu solunum cihazlarını da kapsamamaktadır.

EN 12941 standardında, gereksinimlere uygunluğun değerlendirilmesi için laboratuvar ve pratik performans test yöntemleri yer almaktadır. Filtre sınıflandırmalarının açıklamaları içinse EN 14387 standardına atıfta bulunmaktadır (EN 14387 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Gaz filtreleri ve birleşik filtreler - Gerekler, deneyler ve işaretleme).

Söz konusu standartta gereksinimler şu şekilde yer almaktadır: malzemeler, sıcaklığa direnç, kasklar ve başlıklar, iç sızıntı, solunum direnci, hava besleme, kontrol ve uyarı olanakları, tıkanma, elektrik parçaları, solunum hortumu, filtreler, gürültü seviyesi, solunan havanın karbondioksit içeriği, aleve karşı direnç, ekshalasyon, kitle ve pratik performans.

EN 12941 standardı kapsamında gerçekleştirilen testler ise şunlardır: koşullandırma, görsel inceleme, iç sızıntı, görüş alanı, vizör sağlamlığı, solunum direnci, hava besleme debisi, tıkanma, solunum hortumunun çökmesine karşı direnç, hortum ve kaplinlerin ve başlık ile solunum hortumu arasındaki bağlantının gücü, filtrelerin mekanik gücü, filtreler, gürültü seviyesi, solunan havanın karbondioksit içeriği, aleve karşı direnç, pratik performans ve malzeme gözenekliliği.

Yıllardır çok geniş bir yelpazede gerçekleştirdiği test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları ile her sektörden işletmelere destek olmaya çalışan kuruluşumuz, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, eldiven test hizmetleri çerçevesinde, EN 12941 solunumla ilgili koruyucu cihazlar kapsamında kask veya başlıkla kullanılan güç destekli filtre cihazları test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.