Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Solunum Koruyucu Ekipman Testleri

Solunum koruyucu ekipman ve bunların başında gelen solunum maskeleri, kullanan kişilerin, zararlı tozlar, sisler, dumanlar, gazlar veya spreyler ile kirlenmiş havaya maruz kalmasını önlemek için kullanılmaktadır. Tek kullanımlık maskeler, hava temizleyici maskeler ve hava beslemeli maskeler dahil her türlü solunum ekipmanı, kullanımdan önce uygunluk testlerinden geçirilmek zorundadır.

Solunum Koruyucu Ekipman Testleri

Diğer taraftan uygun şekilde seçilmeyen ve kullanılmayan solunum koruyucu ekipman tamamen etkisizdir ve kullanıcıya yanlış bir koruma hissi vermektedir. Oysa solunum ile ilgili koruyucu ekipman, çalışanı işyeri havasındaki tehlikeli maddelerin solunmasına karşı korumak için kullanılan özel bir kişisel koruyucu ekipman türüdür. Yeterli maruziyet kontrolünün başka yollardan sağlanamadığı durumlarda, başka bir deyişle, kontrol önlemleri hiyerarşisinde en son çare olarak solunum koruyucu ekipman kullanılması gerekmektedir.

Bu bakımdan işverenlerin öncelikle kaynağında tehlikeyi ortadan kaldırmaya çalışması gerekmektedir. Solunum koruyucu ekipman, diğer makul olarak uygulanabilir tüm kontrol önlemleri alındıktan sonra kullanılmalıdır. Çünkü solunum koruyucu ekipman son çare olarak kabul edilmektedir.

Solunum koruyucu ekipman testleri kapsamında gerçekleştirilen testlerde dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • EN 136 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Tam yüz maskeleri - Özellikler, deneyler, işaretleme
  • EN 140 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Yarım maskeler ve çeyrek maskeler - Özellikler, deneyler, işaretleme
  • EN 143 Koruyucu solunum cihazları - Toz süzgeçleri - Özellikler, deneyler ve işaretleme
  • EN 14387 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Gaz filtreleri ve birleşik filtreler - Gerekler, deneyler ve işaretleme
  • EN 12941 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Kask veya başlıkla kullanılan güç destekli filtre cihazları - Özellikler, deney ve işaretleme
  • EN 12942 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Tam yüz maskeleri, yarım maskeler veya çeyrek maskelerle birlikte güç destekli filtre cihazları - Özellikler, deney ve işaretleme
  • EN 14594 Solunumla ilgili koruyucu cihazlar - Sürekli akışlı basınçlı hava hatlı solunum cihazları - Özellikleri, deneyleri, işaretlemesi (Eski EN 1835)

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile koruyucu ekipman laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, solunum koruyucu ekipman test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.