Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM F3387-19 Solunum Koruması İçin Standart Uygulama

ASTM F3387-19 Solunum Koruması İçin Standart Uygulama

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM F3387-19 standardında, mesleki solunum cihazı kullanımı için asgari olarak kabul edilmiş uygulamalar ortaya konmaktadır. Bu standart, solunum cihazlarının doğru seçimi, kullanımı ve bakımı hakkında bilgi ve rehberlik sağlamakta ve solunum cihazı programlarının oluşturulması, uygulanması ve değerlendirilmesi için gereksinimler içermektedir. Bu standardın tam adı şu şekildedir: ASTM F3387-19 Solunum koruması için standart uygulama.

ASTM F3387-19 Solunum Koruması İçin Standart Uygulama

ASTM F3387-19 standardı, çalışanları işyerindeki zararlı hava kirleticilerinin ve oksijenden yetersiz atmosferlerin solunmasına karşı korumak için kullanılan solunum cihazlarını kapsamaktadır. Şu sayılan cihazlar bu standardına kapsamı dışında kalmaktadır: su altı solunum cihazları, uçak oksijen sistemleri, hava sağlayan giysiler, askeri muharebe koşullarında solunum cihazlarının kullanılması ve tıbbi inhalatörler ve canlandırıcılar.

Söz konusu standart, kullanımına yönelik güvenlik endişelerinin tümünü ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamaları oluşturmak ve kullanımdan önce yasal düzenlemelerde yer alan sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek, bu standardı kullanan işletmelerin sorumluluğu altındadır.

Kısaca bu standardın amacı, solunum cihazı kullanıcılarının yaşamını ve sağlığını korumaya yardımcı olacak solunum cihazlarının doğru seçimi, kullanımı ve bakımı konusunda bilgi ve rehberlik sağlamaktır. Bu uygulama, solunum koruması ihtyacı olan herkes için geçerlidir. Ancak özellikle kabul edilebilir bir solunum cihazı programı oluşturmak ve uygulamaktan sorumlu olan kişilere yöneliktir. Bu standart, solunum koruma kullanımına yönelik düzenlemeler veya kodlar oluşturan uygulama yetkilileri için önerilen gereksinimleri içermektedir.

Solunum koruma programının başlıca amacı, zararlı toz, sis, duman, buhar, gaz veya spreyler ile kirlenmiş havaya maruz kalmayı ve bu şekilde meslek hastalıklarını önlemektir. Yine de maskelerin sınırlamaları vardır ve etkili iş uygulamaları ve kontrollerin yerini tutmazlar. Havadaki kirletici maddeleri mesleki maruziyet seviyelerinin altına düşürmek için bu kontroller yeterli olmadığında, solunum cihazı kullanımı etkili olmaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM F3387-19 Solunum koruması için standart uygulama test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.