Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E1104-98 Klinik Termometre Prob Kılıfları ve Kılıfları İçin Standart Şartname

ASTM E1104-98 Klinik Termometre Prob Kılıfları ve Kılıfları İçin Standart Şartname

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E1104-98 standardında, herhangi bir klinik termometre ile kullanılması amaçlanan tüm tek kullanımlık klinik termometre prob kılıflarına yönelik gereklilikler açıklanmaktadır. Bu standartta, güvenlik, toksisite, kullanım, etiketleme ve fiziksel bütünlük ile ilgili gereksinimler yer almaktadır. Aynı zamanda uygun gereksinimler için test prosedürleri sunulmakta ve standart ekinde standartlar dahilinde kullanılan terimler sözlüğü bulunmaktadır. Bu standardın tam adı şu şekildedir: ASTM E1104-98 Klinik termometre prob kılıfları ve kılıfları için standart şartname.

ASTM E1104-98 Klinik Termometre Prob Kılıfları ve Kılıfları İçin Standart Şartname

Söz konusu standartta yer alan gereklilikler, hastanın sıcaklık ölçüm cihazından yeterli izolasyonunu sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca hastanın güvenliği ve sağlığı olumsuz etkilenmemelidir. Üretici firmanın talimatlarına uygun olarak kullanıldığı takdirde, sonda kapağı, kılıf ve sıcaklık ölçüm cihazı, şu iki standardın gerektiği gibi doğru sıcaklık okumalarını vermek zorundadır:

  • ASTM E667-98 Camda cıva, maksimum kendi kendini kaydedebilen klinik termometreler için standart şartname
  • ASTM E1112-00 Hasta sıcaklığının aralıklı belirlenmesi için elektronik termometre için standart şartname

ASTM E1104-98 standardı kapsamında öngörülen gereksinimleri karşılamak için, toksisite testi, sızıntı testi ve uyumluluk testi yapılmaktadır. Bu testler sırasında öncelikle termometrenin fiziksel bütünlüğü kontrol edilmektedir. Klinik termometre sonda kapakları ve kılıfları, imalatçı firma tarafından belirtildiği şekilde bir sıcaklık alma cihazına uygulandığı, kullanıldığı ve buradan çıkarıldığı zaman, sonda kapaklarının ve kılıflarının fiziksel bütünlüğünü koruyacak şekilde üretilmeli ve paketlenmelidir. Toksisite testlerinde, üretici firmaların belirttiği şekilde prop kapakları veya kılıfları kullanıldığında, hasta kullanımı sırasında anatomik alanlarla temas etmesi amaçlanan parçalarda toksik olmamalıdır. Termometrelerin uyumluluk testlerinde ise, klinik termometre prob kılıfları, sıcaklık alma cihazının kullanım amacına uygun olması kontrol edilmektedir.

Tıbbi termometreler, insanların vücut sıcaklığını ölçmek için kullanılmaktadır. Sağlıklı bir insanın vücut sıcaklığı 36,5 derecedir. Bu nedenle termomtere üzerinde ölçüm aralığı da 35-42 derece olarak gösterilmektedir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM E1104-98 Klinik termometre prob kılıfları ve kılıfları için standart şartname test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.