Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM D5250-19 Tıbbi Uygulama İçin Poli (Vinil Klorür) Eldivenler İçin Standart Şartname

ASTM D5250-19 Tıbbi Uygulama İçin Poli (Vinil Klorür) Eldivenler İçin Standart Şartname

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM D5250-19 standardında, tıbbi muayenelerin ve teşhis ve tedavi prosedürlerinin yürütülmesinde kullanılan poli (vinil klorür) eldivenlerin performansını ve güvenliğini değerlendirmeye yönelik test yöntemleri yer almaktadır. Bu standart aynı zamanda kontamine tıbbi malzemenin işlenmesinde kullanılan poli (vinil klorür) eldivenleri de kapsamaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D5250-19 Tıbbi uygulama için poli (vinil klorür) eldivenler için standart şartname.

ASTM D5250-19 Tıbbi Uygulama İçin Poli (Vinil Klorür) Eldivenler İçin Standart Şartname

Söz konusu standart, her iki ele uyan eldivenleri, çift eldivenleri ve poli (vinil klorür) eldivenleri içermektedir. Aynı zamanda paketlenmiş steril veya steril olmayan veya toplu steril olmayan poli (vinil klorür) eldivenleri de kapsamaktadır. Ancak iki boyutlu ısı ile kapatılmış poli (vinil klorür) eldivenler bu standardın kapsamına girmemektedir. Bu teknik özellik, kauçuk muayene eldivenleri için D3578 şartnamesine benzemektedir (ASTM D3578-19 Kauçuk muayene eldivenleri için standart şartname).

ASTM D5250-19 standardı, poli (vinil klorür) muayene eldivenlerinin performansını ve güvenliğini değerlendirmek için bir hakem prosedürü olarak tasarlanmıştır. Poli (vinil klorür) muayene eldivenlerinin güvenli ve doğru kullanımı bu standardın kapsamı dışındadır.

Kısaca bu standart, tıbbi muayeneler, teşhis ve tedavi prosedürleri ve kontamine tıbbi malzemelerin kullanımında poli (vinil klorür) eldivenlerin performansını ve güvenliğini değerlendirmek için prosedürler içermektedir.

Testler sırasında eldivenlere, emilebilir toz için onaylanmış bir yağlayıcı uygulanabilir. Güvenlik ve etkinliklerinin önceden belirlenmiş olması koşulu ile başka yağlayıcılar da kullanılabilir. Eldivenin hem iç hem de dış yüzeyinde talk bulunmamalıdır.

Gelişmiş laboratuvarlarda bu eldivenler için sterilite, deliksizlik, yaşlanma öncesi ve sonrası fiziksel gereksinimler, eldiven üzerindeki toz miktarı, gerilme mukavemeti ve nihai uzama testleri yapılmaktadır.

Polivinil klorür malzemelerin başlıca avantajları, düşük maliyetli olması, çok iyi fiziksel özellikler göstermesi ve orta seviyede kimyasal direnç sağlamasıdır. Buna karşılık bazı dezavantajlara da sahiptir. Örneğin plastikleştiriciler sıyrılabilir ve kalitesiz olabilir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM D5250-19 Tıbbi uygulama için poli (vinil klorür) eldivenler için standart şartname test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.