Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM D3578-19 Kauçuk Muayene Eldivenleri İçin Standart Şartname

ASTM D3578-19 Kauçuk Muayene Eldivenleri İçin Standart Şartname

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM 3578-19 standardında, tıbbi muayenelerin ve teşhis ve tedavi prosedürlerinin yürütülmesinde kullanılan doğal kauçuk eldivenlerin performansını ve güvenliğini değerlendirmeye yönelik test yöntemleri yer almaktadır. Bu standart aynı zamanda kontamine tıbbi malzemenin işlenmesinde kullanılan doğal kauçuk eldivenleri de kapsamaktadır. Bu standardın tam ismi şu şekildedir: ASTM D3578-19 Kauçuk muayene eldivenleri için standart şartname.

ASTM D3578-19 Kauçuk Muayene Eldivenleri İçin Standart Şartname

Söz konusu spesifikasyon, her iki ele uyan eldivenleri, çift eldivenleri ve doğal kauçuk eldivenleri içermektedir. Aynı zamanda paketlenmiş steril doğal kauçuk eldivenler ve paketlenmiş veya toplu steril olmayan doğal kauçuk eldivenleri de kapsamaktadır.

ASTM 3578-19 standardı, doğal kauçuk muayene eldivenlerinin performansına ve güvenliğine bir referans olarak tasarlanmıştır. Doğal kauçuk muayene eldivenlerinin güvenli ve doğru kullanımı bu şartnamenin kapsamına girmemektedir.

Bu şartname altındaki malzeme, herhangi bir doğal kauçuk bileşiğinden imal edilen, eldivenlerin iç ve dış yüzeylerinde talk bulunmayan ve belirtilen koşullara uygun boyut ve fiziksel özelliklere sahip tip I ve tip II eldivenlerden oluşmaktadır. Lastik eldivenlerin gerekliliklere uygunluğunu değerlendirmek amacı ile, sterilite, deliksizlik, fiziksel boyutlar, gerilme mukavemeti, nihai uzama, uzamada stres, pudrasız kalıntı, toz miktarı, protein içeriği ve antijenik protein içeriği gibi testlerin yapılması gerekmektedir.

Bu standart, lateks muayene eldivenleri için boyut, tolerans ve fiziksel gereksinimleri açıklamaktadır. Malzemenin gerilme mukavemeti ve uzaması test edilerek, muayene eldiveninin kadar iyi esneyebileceği tespit edilmektedir. ASTM D3578 standardı, lateks muayene eldivenlerinin kabul edilebilir kalite sınırının 2,5, minimum gerilme mukavemetinin 18 Mpa ve minimum uzama oranının yüzde 700 olması gerektiğini belirtmektedir.

Tıbbi eldivenler Sınıf II cihazlar olarak sınıflandırılmaktadır. Bu durum eldivenlerin lateks, vinil, sentetik polimer veya nitrilden yapılmış olması veya steril veya steril olmaması yüzündendir. Örneğin, ilk yardım çantalarında bulunan tek kullanımlık, steril olmayan, polietilen eldivenler tıbbi eldivenlerdir. Bunlawr hem hastayı hem de kullanıcıyı korumaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ASTM D3578-19 Kauçuk muayene eldivenleri için standart şartname test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.