Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Medikal ve Koruyucu Eldiven Testleri

Hasta ve sağlık çalışanları arasında çapraz enfeksiyon riskini en aza indirmek için, eldiven gibi bireysel koruyucu ekipmanın kullanılması gerekmektedir. Dünya Sağlık Teşkilatı’nın (WHO) tavsiyelerine göre, her zaman kan, mukoza, yaralı deri veya diğer potansiyel bulaşıcı maddelerle temas duurmunda koruyucu eldiven kullanılmalıdır.

Medikal ve Koruyucu Eldiven Testleri

Hem koruyucu eldivenlerin mesleki kullanımında artış, hem de zararlı kimyasallara ve kan yoluyla bulaşan, örneğin hepatit veya HIV gibi enfeksiyonlara karşı koruma kapasitelerine artan ilgi yüzünden, koruyucu eldivenler için kullanım ve güvenlik gereklilikleri ile ilgili yasal düzenlemeler yürürlüğe girmektedir. Bu yasal düzenlemeler ve uluslararası standartlar, koruyucu eldiven seçmek, satın almak veya kullanmak amacı ile, kalite gereklilikleri, tehlikenin niteliği, performans verileri, tehlikelere kabul edilebilir maruziyet seviyesi ve koruyucuların neden olduğu dermatolojik yan etkilerin doğası hakkında bilgiler içermektedir.

Kullanıcıları korumaya yönelik medikal ve koruyucu eldivenler Avrupa Birliği ülkelerinde, kişisel koruyucu ekipman olarak anılmaktadır ve kişisel koruyucu ekipman direktifi kapsamına girmektedir. Öte yandan, hastaları ve kullanıcıları çapraz kontaminasyondan korumak için tıbbi alanda kullanılması amaçlanan eldivenler, tıbbi cihazlar olarak adlandırılmakta ve tıbbi cihazlarla ilgili Avrupa Birliği Konsey direktifi kapsamına girmektedir. ABD’de ise Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından, yıllardır eldivenler gibi koruyucu giyeceklere yönelik standartlar geliştirmektedir.

Tüm kişisel koruyucu ekipman için genel gereklilikler, tanımlanan eldiven tipine bağlıdır olmaktadır. Koruyucu eldivenler, kullanım amacına ve onay prosedürlerine göre üç grupta toplanmaktadır:

  • Kategori I: Basit tasarım eldivenler (minimum risk uygulaması için)
  • Kategori II: Ara tasarım eldivenler (orta risk için)
  • Kategori III: Geri döndürülemez / ölümcül riskler için karmaşık tasarımlı eldivenler

Genel olarak eldiven testleri, boyutlarını, gerilme mukavemetini, uzamayı, delinmeyi, sızıntıyı, simüle edilmiş kullanımını, ısıyla yaşlanma bozunmasını ve viral engelleri değerlendirmek için yapılmaktadır. Bu testler daha çok kauçuk, nitril ve vinil malzemeler için uygundur. Bu testlerde dikkate alınan birkaç standart şunlardır: ASTM D5151, ASTM D3579, ASTM D6124, ASTM F1342 ve NFPA 1999.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, medikal ve koruyucu eldiven test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.