Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 9185 Koruyucu Giysi - Malzemelerin Erimiş Metal Sıçramasına Karşı Direncinin Değerlendirilmesi

ISO 9185 Koruyucu Giysi - Malzemelerin Erimiş Metal Sıçramasına Karşı Direncinin Değerlendirilmesi

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 9185 standardında, büyük erimiş metal sıçramalarına karşı korunmak için giyeceklerde kullanılması amaçlanan malzemelerin, ısı penetrasyon direncini değerlendirmeye yönelik bir yöntem sunulmaktadır. Bu standart, erimiş alüminyum, erimiş kriyolit, erimiş bakır, erimiş demir ve erimiş yumuşak çeliğin sıçramalarının etkilerini değerlendirmek için özel prosedürler sağlamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 9185 Koruyucu giyecekler - Erimiş metal sıçramasına karşı malzemelerin direncinin değerlendirilmesi.

ISO 9185 Koruyucu Giysi - Malzemelerin Erimiş Metal Sıçramasına Karşı Direncinin Değerlendirilmesi

ISO 9185 standardında açıklanan test yönteminin ilkesi, çalışanları korumak amacı ile uygun önlemlerin uygulanması koşulu ile, özel prosedürlerde belirlenmiş olanlardan daha geniş bir sıcak erimiş malzeme yelpazesine uygulanmaktadır. Bugüne kadar ISO 9185 standardı ile birlikte EN 373 Koruyucu giysiler - Malzemelerin erişmiş metal sıkışmaya karşı direncinin değerlendirilmesi standardı, büyük erimiş metal sıçramalarına karşı koruma sağlamak için giyecek üretiminde kullanılan malzemeler için başarıyla kullanılmıştır. Bu test yöntemleri, ısı sensörü filmine zarar vermeden test malzemelerine sıçrayan demir veya alüminyum kütlesi açısından performans seviyelerini belirlemektedir.

Bu uluslararası standartta sunulan test yöntemi, kaynak faaliyetleri için koruyucu giyecek olarak üretilmesi amaçlanan malzemelerin koruyucu performansını değerlendiren ISO 9150 standardından farklıdır.

ISO 9185 standardında sözü edilen erimiş metal sıçrama indeksi, PVC sensör filminde hasara neden olan minimum erimiş metal kütlesine eşit rakamdır.

Birçok ülkede yasal düzenlemeler ve standartlar, çalışanları uygun şekilde korumak için koruyucu giyeceklerde sahip olması gereken teknik parametreler içermektedir. Özellikle dökümhanelerde çalışanlar için en önemli tehlikelerden biri, erimiş metal sıçramalarına karşı malzemenin direncini değerlendiren kriterlerdir. Bu bakımdan temeli bir Avrupa standardı olan EN ISO 9185 standardı, çok önemli bir işleve sahiptir. Burada açıklanan test yöntemi için koruma seviyesi, insan derisini simüle eden membran PVC referansına zarar vermeden dokuyu destekleyen erimiş metal miktarı ile verilmektedir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ISO 9185 Koruyucu giyecek malzemelerinin erimiş metal sıçramasına karşı direncinin değerlendirilmesi test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.