Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 9151 Isıya ve Aleve Karşı Koruyucu Giysi - Aleve Maruz Kalma Durumunda Isı Geçişinin Belirlenmesi

ISO 9151 Isıya ve Aleve Karşı Koruyucu Giysi - Aleve Maruz Kalma Durumunda Isı Geçişinin Belirlenmesi

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 9151 standardında, koruyucu giyeceklerin üretiminde kullanılan malzemeler veya malzeme düzeneklerinden ısı iletimini belirlemeye yönelik bir test yöntemi sunulmaktadır. Test sonuçlarına göre malzemelerin, belirtilen test koşulları altında bağıl ısı iletiminin bir göstergesini sağlayan ısı transfer indeksleri karşılaştırılmakta ve sıralanmaktadır. Ancak ısı transfer indeksi, gerçek kullanım koşulları altında test edilen malzemeler tarafından gösterilen koruma süresinin bir ölçüsü olarak kabul edilmemektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 9151 Koruyucu elbise - Isı ve aleve karşı koruma - Aleve maruz kalmada ısı geçişinin tayini metodu.

ISO 9151 Isıya ve Aleve Karşı Koruyucu Giysi - Aleve Maruz Kalma Durumunda Isı Geçişinin Belirlenmesi

Giyeceklerden ısı iletimi, genel olarak bitişik katmanlar arasında sıkışmış hava boşlukları dahil olmak üzere malzemenin kalınlığına göre tespit edilmektedir. Hava boşlukları giyeceklerin farklı alanlarında önemli ölçüde değişebilir. Mevcut test yöntemi, hava boşluğu olmaksızın standart test koşulları altında uygulandığı zaman malzemelerin bir derecelendirmesini sağlamaktadır.

Test sırasında, her bir malzeme veya malzeme seti için, 140 mm x 140 mm boyularında en az üç numune test edilmektedir. Bir kumaş numunesi, 80 kW/m2 ±yüzde 5’lik bir anlık ısı akışına tabi tutulmaktadır. Numuneden geçen ısı, kumaş numunesi ile temas halinde olan bir kalorimetre kullanılarak ölçülmektedir. Bu sırada kalorimetrenin sıcaklığının 24 derece ±0,2 derece artması için gereken süre saniye cinsinden ölçülmektedir. Çok katmanlı setler test edildiği zaman, kumaşların yapılacağı sıraya uymak gerekmektedir.

Kısaca bu uluslararası standart, koruyucu giyeceklerin üretiminde kullanılan malzemeler veya malzeme setlerinden geçen ısı iletimini karşılaştırmak için bir yöntem sunmaktadır. Malzemeler, belirli test koşulları altında bağıl ısı iletiminin bir göstergesi olan bir ısı transfer indeksi hesaplanarak sıralanmaktadır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ISO 9151 Isıya ve aleve karşı koruyucu giyeceklerin, aleve maruz kalma durumunda ısı geçişi test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.