Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 20471 Yüksek Görünürlüklü Giysiler - Test Yöntemleri ve Gereksinimleri

ISO 20471 Yüksek Görünürlüklü Giysiler - Test Yöntemleri ve Gereksinimleri

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 20471 standardında, kullanıcının varlığını görsel olarak işaret eden yüksek görünürlüklü koruyucu giyecekler için gereksinimler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standartta, yüksek görünürlüğe sahip giyeceklerin, gün ışığı koşullarında ve karanlıkta farların aydınlatması altında, araç sürücülerinin ve diğer mekanize ekipman operatörlerinin dikkatini çekmek amaçlanmaktadır. Bu standart, renk ve geri yansıtma için olduğu kadar minimum alanlar ve malzemelerin koruyucu giysilere yerleştirilmesi için performans gerekliliklerini de içermektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 20471/A1 Yüksek görülebilirlik uyarısı olan giyecek - Deney metotları ve özellikler.

ISO 20471 Yüksek Görünürlüklü Giysiler - Test Yöntemleri ve Gereksinimleri

Söz konusu standartta, yüksek riskli görünürlüğe sahip giyeceklerde kullanılan göze çarpma etkisini arttırıcı malzemelerin performans ve tasarım gereksinimleri ile birlikte fotometrik olarak değerleri de belirtilmektedir. Belirginlik, bir cismin görsel dikkati kolayca çekmesini sağlayan bir özelliktir. Bu özellik, cisimlerin karmaşık olarak bulunduğu ortamlarda özellikle önemlidir. Belirginlik, bir nesnenin parlaklık kontrastı, renk kontrastı, desen ve tasarımı ve göründüğü ortamın arka planına göre hareket özellikleri ile belirlenmektedir.

Koruyucu giyecekler, retroreflektif, floresan ve kombine performans malzemeleri alanına dayalı olarak üç gurpta tanımlanmaktadır. Her grup, farklı bir göze çarpma düzeyi sağlamaktadır. Örneğin sınıf 3, kentsel ve kırsal ortamlarda gündüz ve gece vakti en yüksek düzeyde göze çarpma imkanı sağlayan sınıftır. Giyeceklerin sağladığı korumanın gerekli olduğu konum ve durumun bir risk değerlendirmesi yapılarak gerekli performans seviyesinin belirlenmesi gerekmektedir.

Kısaca ISO 20471 standardı, yüksek görünürlüklü koruyucu giyeceklerin risk değerlendirmesi ve risk analizi ile ilgili gereksinimleri içermektedir. Bu arada retroreflektif malzemelerin yerleşimini gösteren olası tasarımlar da standartta yer almaktadır. Giyecek tasarımında retroreflektif ve floresan malzemelerin en uygun konfigürasyonunu seçerken, beden ölçüsü, rahatlık ve hareket aralığı gibi ergonomik faktörler de dikkate alınmalıdır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, ISO 20471 Yüksek görünürlüklü giysiler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.