Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN ISO 11612 Koruyucu Giysi - Isıya ve Aleve Karşı Koruyucu Giysi - Minimum Performans Gereksinimleri (Eski EN 531)

EN ISO 11612 Koruyucu Giysi - Isıya ve Aleve Karşı Koruyucu Giysi - Minimum Performans Gereksinimleri (Eski EN 531)

Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) tarafından yayınlanan ISO 11612 standardında, eller hariç çalışanın vücudunu ısı ve alevden korumak için tasarlanan esnek malzemelerden yapılmış koruyucu giyecekler için performans gereksinimleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Çalışanların baş ve ayaklarının korunması için bu standardın kapsamına giren koruyucu kıyafetlerin başında tozluklar, başlıklar ve botlar gelmektedir. Ancak başlıklar ile ilgili olarak, vizör ve solunum ekipmanı gereksinimleri bu standardın kapsamına girmemektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN ISO 11612 Koruyucu giyecekler - Isı ve aleve karşı koruyucu giyecek - Asgari performans gereklilikleri. Bu standart daha önce yayınlanan EN 531 standardının yerini almıştır.

EN ISO 11612 Koruyucu Giysi - Isıya ve Aleve Karşı Koruyucu Giysi - Minimum Performans Gereksinimleri (Eski EN 531)

ISO 11612 standardında yer alan performans gereksinimleri, çeşitli amaçlarla için giyilen ve sınırlı alev yayma özelliklerine sahip giyecekler ve çalışanın ışıma veya konvektife maruz kaldığı koruyucu giyecekler için geçerlidir.

Bu uluslararası standart kapsamına giren tehlikelerin birçoğunda şu performans seviyeleri bulunmaktadır:

  • Seviye 1: Düşük riske maruz kalmayı belirtmek için
  • Seviye 2: Orta düzeyde riske maruz kalmayı belirtmek için
  • Seviye 3: Yüksek riske maruz kalmayı belirtmek için
  • Seviye 4: Radyan ısıya maruz kalmayı belirtmek için

Sağlanması gereken kişisel koruma düzeyi, yapılacak risk değerlendirmesi sonucuna dayanmaktadır ve risk değerlendirmesine ilişkin bazı yorumlar standart ekinde yer almaktadır.

Isıya ve aleve maruz kalmaya karşı tam koruma sağlamak için, baş, yüz, el ve ayakların uygun kişisel koruyucu ekipman ile korunması gerekebilir. Keza bazı durumlarda uygun solunum koruması da gerekebilir.

Koruyucu giyeceklerin ısı ve nem yönetimindeki rolü çoğu sektör çalışanları için önemlidir. Isıya ve aleve karşı koruyucu giyeceklerdeki ısı depolama ve nem emilimi, kullanıcının ısı stresini etkilemektedir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, EN ISO 11612 Koruyucu giysi - Isıya ve aleve karşı koruyucu giysi - Minimum performans test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.