Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 14126 Koruyucu Giysi - Bulaşıcı Ajanlara Karşı Koruyucu Giysiler İçin Performans Gereksinimleri ve Test Yöntemleri

EN 14126 Koruyucu Giysi - Bulaşıcı Ajanlara Karşı Koruyucu Giysiler İçin Performans Gereksinimleri ve Test Yöntemleri

Bir Avrupa standardı olan EN 14126 standardı, koruyucu giyeceklerin bulaşıcı ajanlara karşı performansını belirlemeye yönelik bir test yöntemi sunmaktadır. Ülkemizde bu standart Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 14126 Koruyucu giyecekler - Patojen organizmalara karşı - Performans özellikleri ve deney metotları.

EN 14126 Koruyucu Giysi - Bulaşıcı Ajanlara Karşı Koruyucu Giysiler İçin Performans Gereksinimleri ve Test Yöntemleri

Bu standart, enfeksiyon ajanlarına (patojen organizmalara) karşı koruma sağlayan ve yeniden kullanılabilir ve sınırlı kullanılan koruyucu giyecekler için gereklilikleri ve test yöntemleri açıklamaktadır. Talep edilen koruyucu giyecek türü, beklenen koruma seviyesinin türü ve şiddetine göre olmalıdır.

Cerrahi müdahaleler sırasında çapraz kontaminasyonu önlemek için cerrahi ekipler tarafından kullanılan giyecekler veya hastalara giydirilen önlükler bu standardın kapsamına girmemektedir.

Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), biyolojik ajanlar olarak, bakteriler, virüsler, mantarlar, diğer mikroorganizmalar ve bunlarla ilişkili toksinleri saymaktadır. Bunlar alerjik reaksiyonlardan ölümcül durumlara kadar insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Doğal ortamda oldukça yaygındır ve hayatta kalmak için asgari kaynağa ihtiyaç duyarak ortamda potansiyel bir tehlike haline gelmektedir.

Çalışanlar, bulaşıcı ajanlar yüzünden enfekte olmakta, toksinler alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Bunlar genelde, cilt, soluma, yutma, hayvan ısırıkları, kesikler ve benzeri kaynaklardan etkili olmaktadır. EN 14126 standardı, koruyucu giyeceklerin bulaşıcı maddelere karşı gerekli korumayı sağlayıp sağlamadığını belirleyen bir standarttır. Bu standart, malzemeler, dikişler ve giyecekler için gereksinimler açıklamaktadır. Aynı zamanda çeşitli spesifik biyolojik tehlikelere karşı koruma sınıfını belirlemek amacı ile beş test yöntemi içermektedir:

  • Sentetik kan kullanılarak kan ve vücut sıvılarının nüfuz etmesine karşı direnç
  • Bakteriyofaj kullanarak kan yoluyla bulaşan patojenlerin nüfuz etmesine karşı direnç
  • Biyolojik olarak kirlenmiş sıvıların nüfuz etmesine karşı direnç
  • Biyolojik olarak kirlenmiş sıvı aerosollerin penetrasyona direnci
  • Biyolojik olarak kirlenmiş katı parçacıkların nüfuz etmesine karşı direnç

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, EN 14126 Koruyucu giysi - Bulaşıcı ajanlara karşı koruyucu giysiler için performans gereksinimleri ve test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.