Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 13034 Sıvı Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Giyecekler

EN 13034 Sıvı Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Giyecekler

Bir Avrupa standardı olan EN 13034 standardında, sıvı kimyasallara karşı korumaya ve sıvı kimyasallardan sıçrayan hassaslığa yönelik gereklilikler açıklanmaktadır. Çalışanların sıvı kimyasallar ile temas etme riski bulunan işletmelerde EN 13034 standardını karşılayan koruyucu giyecekler kullanmaları gerekmektedir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 13034+A1 Sıvı kimyasal maddelere karşı koruyucu giyecekler - Sıvı kimyasal maddelere karşı sınırlı koruma sağlayan koruyucu giyecekler için performans kuralları (tip 6 ve tip pb6 donanımı).

EN 13034 Sıvı Kimyasal Maddelere Karşı Koruyucu Giyecekler

Söz konusu standart, kimyasal maddelere karşı koruyucu giyeceklerin sınırlı kullanım ve sınırlı tekrar kullanım performanslarına yönelik asgari kirterleri açıklamaktadır. Kimyasal maddelere karşı sınırlı performansa sahip koruyucu giyecekler, tam bir sıvı geçirgenlik bariyerinin gerekmediği hafif püskürmelere, sıvı aerosollere veya düşük basınçlı ve düşük hacimli sıçramalara maruz kalınan durumlarda kullanım için amaçlanmaktadır.

EN 13034 standardında, aşınma, direnç, emme ve sıvı asit penetrasyonu ve iticiliği ile ilgili özellikler için gereklilikler kontrol edilmektedir. Bu standart kapsamında koruyucu giyecek malzemeleri dört sıvı kimyasalın sıçramasına karşı koruma açısından test edilmektedir: sülfürik asit (yüzde 30 konsantrasyonla suda çözünmüş), kostik soda (yüzde 20 konsantrasyonda suda çözünmüş), o-ksilen ve bütanol. Bu sayılan kimyasallar, pratikte çok sık kullanılan oldukça yaygın kimyasallardır. Genel olarak, EN 13034 standardına uygun iş kıyafetleri, suda çözünen tüm asitlere ve alkalilere (bazlara) karşı yeterli koruma sağlamaktadır. Bu testlerde kimyasalların sıcaklığı 2 derece marjla 20 derecedir ve şu iki özellik belirlenmektedir:

  • Kumaş tarafından püskürtülen kimyasal sıvı miktarı
  • Kumaşın bir dakika içinde bıraktığı sıvı yüzdesi

EN 13034 standardının özelliği, kimyasal testin sadece dört sıvı kimyasaldan biri için geçilmesi gerektiğidir. Bununla birlikte, test genellikle bu kimyasallardan sülfürik asit ve kostik soda için geçmesi beklenmektedir. Bu nedenle işletmelere, çalışanların hangi spesifik kimyasallarla temas kurduğunu belirlemeleri tavsiye edilmektedir. Gerekirse ilave başka testler yapılmalıdır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, EN 13034 Sıvı kimyasal maddelere karşı koruyucu giyecekler test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.