Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 1149-5 Koruyucu Giysiler - Elektrostatik Özellikler - Bölüm 5: Malzeme Performansı ve Tasarım Gereksinimleri

EN 1149-5 Koruyucu Giysiler - Elektrostatik Özellikler - Bölüm 5: Malzeme Performansı ve Tasarım Gereksinimleri

Bir Avrupa standardı olan EN 1149-3 standardında, petrokimya rafinerileri ve yakıt dağıtım firmaları gibi patlama riski olan alanlarda (ATEX ortamlarında) elektrostatik boşalmaya karşı koruma sağlayan giyeceklerin özellikleri açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 1149-5 Koruyucu giysi - Elektrostatik özellikler - Bölüm 5: Malzeme performansı ve tasarım gereksinimleri.

EN 1149-5 Koruyucu Giysiler - Elektrostatik Özellikler - Bölüm 5: Malzeme Performansı ve Tasarım Gereksinimleri

Patlayıcı atmosfer riskine maruz kalma olasılığı yüksek olan çalışanların korunmasına yönelik yayınlanan ATEX yönergesine göre, çalışanlar için, patlayıcıyı tutuşturabilecek elektriksel deşarjlara yol açmayan malzemelerden yapılan çalışma kıyafetleri sağlanmalıdır. Bu nedenle bu giyeceklerin dış kumaşı antistatik malzemelerden ve bileşenlerden yapılmalıdır.

EN 1149-5 standardı, ani elektrostatik boşalma tehlikesinin olduğu alanlarda kullanılan güvenlik giyecekleri için elektrostatik gereksinimleri açıklamaktadır. Bu standartta yer alan test yöntemi, çalışanları mümkün olan en iyi şekilde korumak için elektrostatik özelliklere sahip güvenlik giyeceklerinin malzemelerine ve tasarımına yönelik gereksinimleri açıklamaktadır.

EN 1149-5 belgesine sahip antistatik kişisel koruyucu ekipman, EN 1149-1 veya EN 1149-3 performans gereksinimlerini kapsadığını kanıtlamaktadır.

Bu tür kumaşlar, doğrusal veya ızgara şeklindeki iletken lifleri sayesinde elektrostatik yükleri yönlendirmektedir. Bir yönde iletken lifler arasındaki mesafe hiçbir yerde 10 mm’den fazla olmamalıdır. Dış antistatik katman, diğer tüm antistatik olmayan katmanları kalıcı olarak kaplamalıdır. Antistatik kaplama her durumda garanti edilmelidir. Dış antistatik katman ile kaplanmış olmaları koşuluyla, fermuarlar ve düğmeler gibi iletken aksesuarlara da izin verilmektedir. Ayrıca etiketler veya retroreflektif şeritlerin kalıcı bir şekilde yapıştırılması gerekmektedir.

Bu giyecekler ATEX ortamının dışında giyilip çıkarılmalıdır. Ayrıca bu giysileri kullanan kişilerin, giysiyi tamamen kapatması ve topraklamanın sağlandığından emin olması gerekmektedir. Örneğin, zeminde yükü dağıtabilecek dirence sahip elektrostatik ayakkabılar giyilmelidir.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, EN 1149-5 Koruyucu giysiler, elektrostatik özellikler, malzeme performansı ve tasarım gereksinimleri test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.