Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 1149-3 Koruyucu Giysiler - Elektrostatik Özellikler - Bölüm 3: Şarj Bozulmasının Ölçümü İçin Test Yöntemleri

EN 1149-3 Koruyucu Giysiler - Elektrostatik Özellikler - Bölüm 3: Şarj Bozulmasının Ölçümü İçin Test Yöntemleri

Bir Avrupa standardı olan EN 1149-3 standardında, giyecekler için malzemelerin yüzeyinden elektrostatik yük dağılımına yönelik özellikler açıklanmakta ve test yöntemleri sunulmaktadır. Bu standart, homojen malzemeler ve yüzey iletken lifler ve çekirdek iletken lifler içeren homojen olmayan malzemeler dahil tüm malzemeler için geçerlidir. Bu standart ülkemizde TürkStandartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: EN 1149-3 Koruyucu giyecekler - Elektrostatik özellikler - Bölüm 3: Yük zayıflamasını ölçme için deney metodu.

EN 1149-3 Koruyucu Giysiler - Elektrostatik Özellikler - Bölüm 3: Şarj Bozulmasının Ölçümü İçin Test Yöntemleri

Bu standart, koruyucu giyeceklerin yüzey malzemelerinin elektrik deşarj özelliklerini belirlemeye yönelik bir test yöntemi sunmaktadır. Bu test yöntemi ile, koruyucu giyecekler, elektrostatik yükü giysi malzemesinin yüzeyinden dağıtma yeteneği açısından test edilmektedir. Test sonuçları, güvenlik giysisinin elektrostatik yükleri havaya boşaltma yeteneği açısından test edildiğini ve bu giyeceği kullanan kişinin vücuduna iletmeyeceğini açıklamaktadır.

Sanayi çalışanları veya elektroniklerin incelenmesi ve kurulumu ile çalışan kişiler, elektrostatik özelliklere sahip iş kıyafetleri ile kendilerini statik elektrik ve elektrostatik boşalmaya karşı korumak zorundadır. Çalışanların güvenliği için bu çok önemlidir, ancak özellikle statik elektriğe duyarlı ekipmanların, ürünlerin ve makinaların korunması söz konusu olduğunda daha önemli olmaktadır.

Genel olarak EN 1149 standardı, yangına veya patlamaya neden olabilecek kıvılcımlanmayı önlemek için statik yükü baskılayan antistatik giyeceklere yönelik bir dizi performans gereklilikleri ile ilgilidir. EN 1149-3 standardı ise özellikle elektrik yükü azalmasının ölçülmesine yönelik test yöntemleri ile ilgilidir.

Bu tür giyecekler tipik olarak, ATEX yönergelerine uyması gereken profesyoneller tarafından kullanılmaktadır. BU giyecekler oksijen açısından zengin ortamlarda giyilmemelidir ve elektrik çarpması riskine karşı koruma sağlama amacı taşımamaktadır. ATEX, muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizat ve koruyucu sistemler ile ilgili yasal düzenlemedir. Patlama tehlikesi olan ortamlarda kullanılan giyecek kumaşları, EN 1149-1 veya EN 1149-3 gerekliliklerine uygun olmalıdır.

Uzun yılların kazandırdığı deneyim ile kuruluşumuz, talep eden işletmelere, eğitimli ve uzman bir kadro ile malzemelerin laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, EN 1149-3 Koruyucu giysiler, elektrostatik özellikler, şarj bozulmasının ölçümü için test hizmetleri de vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.